Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. To ruch dostępny dla każdego, kto nie chce wydawać pieniędzy na karnety na siłownię czy specjalistyczny sprzęt. Bieganie niesie też ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, m.in. poprawia wydolność serca oraz ogranicza negatywne emocje. Okazuje się jednak, że nie jest to sport polecany dla wszystkich. Jak każda inna dyscyplina, ma swoje ograniczenia, które w trosce o własne zdrowie lepiej wziąć pod uwagę. Jakie są więc największe przeciwskazania do biegania?
Bieganie a choroby serca
Największą przeszkodę stanowią tutaj wszelkie choroby serca i układu sercowo-naczyniowego. W grupie ryzyka przede wszystkim znajdują się osoby, które przeszły zawał czy zmagają się z dolegliwościami niedokrwiennymi serca. Muszą one pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny, taki jak dalekodystansowe bieganie, może być przyczyną znacznego pogorszenia się stanu zdrowia. Podczas dynamicznego treningu serce jest zmuszone pracować szybciej, co oczywiście jest pozytywnym zjawiskiem w przypadku zdrowych osób, lecz nie powinno mieć miejsca przy zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego. W rzeczywistości wszystkie formy aktywności fizycznej muszą być konsultowane z lekarzem, jeśli zmagamy się z chorobami serca, uwzględniając nawet “niepozorne” nadciśnienie. Specjalista nie tylko odpowie nam na pytanie, czy możemy biegać, ale także doradzi, czy powinien to być slow jogging, marszobieg czy zwykły spacer.
Bieganie w przypadku otyłości: czy jest to bezpieczne?
Duża waga ciała również może być przeciwskazaniem do biegania. Dlaczego? Ponieważ im większa masa, tym ciało jest bardziej obciążone i narażone na kontuzje stawów. Owszem, bieganie pomaga zredukować tkankę tłuszczową, ale pozostaje zdrowe jedynie wtedy, gdy nadwaga nie jest znaczna. Osoby z poważną otyłością powinny więc najpierw zatroszczyć się o swoją dietę, stawiając na deficyt kaloryczny, zanim podejmą decyzję o intensywnym wysiłku fizycznym, takim jak bieganie. W innym przypadku mogą narazić swoje stawy na przeciążenie, skutkujące w końcu kontuzją. W trakcie biegania najwięcej drgań odbierają biodra, kolana oraz stawy skokowe- to właśnie one najczęściej są kontuzjowane w przypadku biegaczy, nie tylko tych z nadwagą. Mimo wszystko pamiętajmy, że im wyższa waga, tym większy wysiłek musi podjąć organizm i jego poszczególne układy.
Bieganie w przypadku problemów ze stawami czy układem kostnym
Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego, zapalenie stawu skokowego, zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostroga piętowa oraz inne schorzenia kończyn dolnych to kolejne ograniczenia w kwestii biegania. Jakiekolwiek dolegliwości związane ze stawami czy układem kostnym uniemożliwiają podejmowania się intensywnego wysiłku fizycznego. Ignorowanie tego rodzaju problemów ponownie może prowadzić do poważnych przeciążeń. W szczególności ryzykowne jest bieganie po twardych powierzchniach, np. asfaltowych, które są większym wyzwaniem dla naszych stawów: kolan, bioder i kręgosłupa. W wielu przypadkach podejmowane próby kończą się zresztą bólem oraz nasileniem istniejących już objawów. Z kolei w sytuacji, gdy jesteśmy stałymi biegaczami, a zauważyliśmy zmiany w swoim samopoczuciu, warto skonsultować się z lekarzem. Nawet w bieganiu istotna jest prawidłowa technika czy dobrze dopasowane buty. Te z pozoru nieistotne kwestie mogą ostatecznie nabawić nas poważniejszych dolegliwości, jeśli nie będziemy ich przestrzegać.
Bieganie: czy zalecane dla kobiet w ciąży?
Wiele wątpliwości nasuwa się także w przypadku ciąży: można biegać czy raczej się nie powinno? Odpowiadamy więc, że bieganie w ciąży jest możliwe, lecz pod warunkiem, że kobieta pozostaje pod stałą obserwacją lekarską. Osoby, które regularnie biegały przed zajściem w ciążę, mogą kontynuować treningi, jeśli nie istnieją ku temu żadne przeciwskazania. Bieganie powinno też wówczas przyjąć mniejszą intensywność. Kobiety, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, dla własnego bezpieczeństwa lepiej, aby znalazły inną formę aktywności fizycznej o lżejszym charakterze. Porzucenie treningów powinny również rozważyć panie w zaawansowanej ciąży, kiedy brzuch przeszkadza podczas większości ruchów.
Bieganie a problemy z układem oddechowym
Osoby zmagające się z problemami układu oddechowego także nie powinny ryzykować i z ostrożnością podchodzić do kwestii biegania. Choroby takie, jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy alergie mogą niestety powodować duszności, kaszel oraz ucisk w klatce piersiowej, co nie powinno mieć miejsca w trakcie treningów. Tego typu objawy są dużym ograniczeniem wydolnościowym, a lekceważone potrafią się rozwinąć i doprowadzić do poważniejszego stanu chorobowego. Jeśli chcemy biegać, powinniśmy najpierw skonsultować się z lekarzem. W przypadku problemów z układem oddechowym istotne będzie zmniejszenie intensywności wysiłku i odbywanie treningów w sprzyjających im warunkach pogodowych. Przykładowo astmatykom oraz alergikom zaleca się bieganie rano lub po deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest mniejsze. Ta forma aktywności fizycznej nie jest więc całkowicie zakazana w obliczu chorób układu oddechowego, ale należy mieć świadomość swoich ograniczeń czy ewentualnych powikłań.
Alergicy oraz astmatycy to również osoby, które wymagają czystych warunków wypoczynku w swojej sypialni. Pod tym linkiem: abcsnu.pl/21-materace-kieszeniowe znajdą wysokiej jakości produkty do snu, który odgrywa nieocenioną rolę w codziennym samopoczuciu i ogólnym zdrowiu. Salony stacjonarne w Kalisz też oferują wiele doskonałych materacy dla treściwego wypoczynku.
Bieganie a cukrzyca
Czy wiedziałeś, że systematyczny wysiłek fizyczny zwiększa także wrażliwość tkanek na insulinę? Tym samym okazuje się, iż nie wszyscy cukrzycy mogą biegać, a zwłaszcza ci, którzy poza cukrzycą zmagają się z otyłością. Choroby te często się ze sobą łączą, co stanowi poważne zagrożenie dla organizmu i nie należy go dodatkowo narażać na przeciążenie. Zarówno osoby z cukrzycą typu 1, jak i typu 2 muszą podejść do biegania z odpowiednim przygotowaniem, aby uniknąć ryzyka hipoglikemii czy innych powikłań. Intensywność i długość biegu również powinny być dostosowane do możliwości chorego. Dodatkowo w czasie treningu warto, aby miał on przy sobie szybkie źródło węglowodanów, np. żel glukozy czy sok owocowy, które pomogą mu przywrócić odpowiedni poziom glukozy we krwi.
Bieganie to aktywność, która niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne, ale niestety nie jest odpowiednia dla każdego. Przeciwwskazania do biegania obejmują przede wszystkim schorzenia układu ruchu, problemy z układem sercowo-naczyniowym czy oddechowym. W takich przypadkach warto rozważyć inne formy sportu, które są bardziej bezpieczne dla organizmu i nie narażają go na przeciążenie. Z bieganiem powinny również uważać kobiety w ciąży, zwłaszcza w tej zaawansowanej. Muszą bowiem pamiętać, że troszczą się już nie tylko o zdrowie własne, ale także swojego przyszłego dziecka.
Przeczytaj także: Co oznacza sen o krwi?