Pewne sytuacje wymagają określonego i schludnego ubioru. Kiedy udajemy się na rozmowę o pracę czy ważne spotkanie w urzędzie, doskonale wiemy, że nie należy pojawiać się w rozciągniętym dresie czy klapkach. Dress code jest bardzo ważną kwestię we współczesnym świecie, jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrego wizerunku oraz autorytetu. Pełni on rolę regulacyjną, pomagając wyrazić szacunek nie tylko dla otoczenia, ale także dla osób, które się w nim znajdują. W tym artykule sprawdzimy, jakie formy może przyjąć dress code i kiedy on obowiązuje – innymi słowy, w jakich okolicznościach jesteśmy zobligowani do ubrania się w konkretny sposób.
Czym dokładnie jest dress code?
Choć mówi się, że w modzie nie ma żadnych ograniczeń, to mimo wszystko istnieje takie pojęcie jak dress code. Jest to zbiór zasad dotyczących ubioru, jaki obowiązuje w konkretnym miejscu i czasie, np. w danej firmie czy na przyjęciu. Dress code odpowiada na pytanie, co ludzie powinni nosić, aby zachować odpowiedni wygląd. W zależności od sytuacji może przyjmować różne formy, od bardzo eleganckiego ubioru po całkowicie swobodny. Warto zaznajomić się z dress code’em, zanim wybierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną, bankiet, a nawet wesele znajomych. Pamiętajmy, że ubiór świadczy o naszym poczucie estetyki oraz określa nasz profesjonalizm. Stanowi także wyraz szacunku wobec osób, które zaprosiły nas na przyjęcie ślubne lub wystawny bankiet.
Rodzaje dress code’u
Wyjątkowe okazje naturalnie wiążą się z wyjątkową oprawą i dlatego też najbardziej wymagającym rodzajem dress code’u jest White Tie. Charakteryzuje się on formalnym oraz restrykcyjnym podejściem, w którym nie ma miejsca na wyjątki i wpadki. Tutaj wszystko jest dopracowane w najmniejszym detalu. White Tie w przypadku pań obejmuje suknie balowe w wydaniu maksi, szale otulające ramiona, a nawet rękawiczki. Natomiast panowie zgodnie z dress code’em powinni ubrać czarny frak oraz białą koszulę z mankietami. Tak dobrany ubiór obowiązuje na balu w Operze Wiedeńskiej czy kolacji w Białym Domu. Istnieje raczej małe prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek będzie dotyczył nas. Nieco mniej formalnym, ale wciąż eleganckim dress code’em jest Black Tie. Obowiązuje on po godzinie 19, a tym samym dotyczy wszelakich przyjęć czy oficjalnych kolacji. Kobiety noszą wówczas suknie wieczorowe, ale niekoniecznie długie, z kolei mężczyźni decydują się na smokingi i czarne muszki. Wyróżnia się także Cocktail Attire, który ma na celu wyrażenie elegancji, ale z pewną dozą swobody. Obowiązują tutaj koktajlowe sukienki sięgające kolan oraz garnitury (mogą być bez krawata). Kolejne rodzaje dress code’u odnoszą się do świata biznesu – Business Formal, Business Casual oraz Smart Casual. Wszystkie obowiązujące w nich stroje podkreślają profesjonalizm i kompetencje, jednak różnią się stopniem formalności. Smart Casual to najmniej formalny typ ubioru, lecz bardzo popularny na spotkania biznesowe czy kolacje firmowe. Casual określa natomiast styl, w którym na pierwszym miejscu stawiamy wygodę i indywidualizm. To codzienny ubiór pozbawiony restrykcji.
Dress code w miejscu pracy
Zdecydowanie najczęściej temat dress code’u porusza się, jeśli chodzi o miejsce pracy. Najwięcej wątpliwości pojawia się, kiedy dostajemy zupełnie nową posadę, a tym samym chcemy jak najlepiej się zaprezentować. Z drugiej strony obawiamy się, że przesadzimy z elegancją naszego ubioru. Po pierwsze należy wiedzieć, iż dress code zależy od danego miejsca pracy – niektóre mogą wymagać całkowicie formalnego stylu, z kolei inne firmy nie będą przykuwały uwagi do tego, co nosimy. W korporacjach, w szczególności w działach prawniczych czy finansowych, bardzo popularny jest Business Formal, czyli granatowe garnitury oraz ołówkowe spódnice. Natomiast w przedsiębiorstwach kreatywnych, technologicznych lub startupach stawia się zazwyczaj na bardziej swobodny styl, jednak nadal zachowując dozę schludności i elegancji. Jeśli dopiero zaznajamiamy się z nową firmą i nie wiemy, jak powinniśmy się ubrać, warto zwrócić uwagę na to, co mają założone osoby obecne podczas rozmowy rekrutacyjnej. Niekiedy lepszym wyborem będzie przesadna elegancja, niżeli brak jakiegokolwiek formalnego elementu w ubiorze.
Schludny wygląd na co dzień jest oczywiście ważny, ale niemniej istotny pozostaje zdrowy sen na wygodnym materacu od https://fit4sleep.pl/. Odpowiednio dobrane podłoże do wypoczynku stanowi gwarancję dobrego samopoczucia! Warto odwiedzić salony w Kalisz, aby zapoznać się z różnymi rodzajami materacy do snu.
Wydarzenia oficjalne i biznesowe
Odpowiedni dress code obowiązuje również podczas wszelkiego rodzaju oficjalnych i biznesowych wydarzeń. Tutaj nie ma wątpliwości, że nasza stylizacja powinna budzić respekt oraz podkreślać profesjonalizm. Black Tie, Coktail Attire czy ponownie Business Formal są najczęstszym wyborem w tego typu okolicznościach. Wszystko też zależy oczywiście od charakteru imprezy. Czasem organizatorzy narzucają konkretny dress code, który warto uwzględnić, nawet jeśli może się nam wydawać mnie formalny czy wręcz infantylny.
Uroczystości rodzinne i towarzyskie
W przypadku towarzyskich imprez i spotkań można postawić na nieco więcej swobody, lecz nadal pamiętając o schludnym wyglądzie. Ostrożność jednak powinniśmy zachować, jeśli wybieramy się na przyjęcie ślubne. Zgodnie z tradycją biała suknia jest zarezerwowana jedynie dla panny młodej, dlatego ubranie tego koloru przez inną kobietę może wskazywać na brak szacunku. Panie powinny także zrezygnować z czerwieni czy czerni. W ewentualności są one zobowiązane spytać pannę młodą, czy nie ma nic przeciwko odnośnie konkretnego koloru ich sukni. Panowie posiadają w tej kwestii więcej swobody, ale zdecydowanie nietrafnym wyborem będą sportowe buty czy koszule z krótkim rękawem – to prawdziwe “faux pas”.
Dress code Casual: czy oznacza brak zasad?
Wiele osób błędnie myli styl Casual z brakiem jakichkolwiek zasad. Dress code Casual to kategoria ubioru, która owszem, zapewnia swobodę, lecz jednocześnie zachowuje pewien poziom schludności. Choć obecnie posiadamy duże pole do wyrażania siebie, nie powinniśmy zapominać o dopasowaniu stroju do okoliczności. Niewskazane są ubrania nadmiernie wyzywające, zniszczone czy ubrudzone. Nawet jeśli w miejscu pracy nie obowiązuje dress code, raczej nie założymy tutaj krótkiej bluzki, odsłaniającej brzuch. Spódniczki typu mini czy rajstopy kabaretki także nie będą dobrym pomysłem. Podsumowując, Casual to styl elastyczny, ale nie pozbawiony zasad. Nawet przy luźniejszym ubiorze warto pamiętać o tym, aby był on dostosowany do sytuacji.
Dress code bywa naprawdę ważnym elementem wielu okoliczności, gdyż pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku oraz stanowi wyraz szacunku dla pozostałych osób uczestniczących, np. w danym wydarzeniu. Znajomość zasad dress code’u pozwala na odpowiednie dobranie stroju do sytuacji, dzięki czemu inni mogą o nas budować dobrą opinię. Nie warto bagatelizować tych reguł, ponieważ raczej nie chcemy doświadczyć niezręczności z powodu niewłaściwego ubioru.
Przeczytaj także: Sennik Wąż: Tajemnicze Przesłanie Snów o Wężach