Pierwszy dzień w przedszkolu to ważny dzień zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Mimo że początki mogą być trudne, z czasem maluch na pewno dostosuje się do nowej rzeczywistości. Możemy mu w tym pomóc, tak aby proces ten przebieg szybko i bezboleśnie. Jak skutecznie wesprzeć dziecko w adaptacji w przedszkolu? Dowiedz się więcej!
Dopasowanie do nowego trybu
Nie można ukryć, że pójście do przedszkola to wydarzenie, które zmienia życie malucha o 180 stopni. To ponadto początek nowego etapu, który rządzi się zupełnie nowymi prawami. Jak przygotować dziecko do tak dużej zmiany? Należy zacząć od małych kroków. Jeszcze przed rozpoczęciem przedszkola postarajmy się wprowadzić zmiany w codziennym harmonogramie, które ułatwią dostosowanie się do nowej sytuacji. Zwróćmy szczególną uwagę na pory wstawania i chodzenia spać. Warto stopniowo zmieniać je w taki sposób, aby dziecko kładło się spać wcześniej, ponieważ wtedy nie będzie miało aż tak dużych trudności z porannym wstawaniem. Niezbędne jest dopilnowanie tego, by maluch otrzymał odpowiednią ilość snu – tylko w ten sposób będzie miał w sobie energię i siłę do działania. Oprócz tego trzeba ustalić konkretne godziny posiłków. To bowiem coś, co występuje w każdym przedszkolu – określona pora śniadania, obiadu czy też podwieczorku. Jeśli zaczniemy pilnować tego też w naszym domu, dziecko szybciej pozna też system i łatwiej będzie mogło się do niego przyzwyczaić. Możemy też spróbować zostawiać dziecko z bliską osobą lub innym członkiem rodziny, tak aby nauczyło się, że nie zawsze musi spędzać czas wyłącznie z rodzicami.
Nauka samodzielności
Kolejnym, istotnym aspektem, który może znacząco ułatwić funkcjonowanie dziecka w przedszkolu, jest samodzielność. Samodzielne maluchy nie będą obawiały się wykonywania niektórych czynności na własną rękę. Świetnie sobie poradzą z zapinaniem butów czy zakładaniem okrycia wierzchniego. Aby zachęcić dziecko do nauki samodzielności, nie szczędźmy na pochwałach – słowa aprobaty to coś, za czym każdy maluch przepada. Pokażmy mu, jak wykonać poszczególne czynności, a następnie dajmy mu przestrzeń na to, aby zrealizowało je samemu. Co istotne – nie pośpieszajmy go, nawet wtedy, gdy zostało nam już mało czasu. Może to bowiem wywołać silną presję. Poza tym warto ćwiczyć w nim umiejętność dzielenia się z innymi – w przedszkole w końcu będzie musiał podzielić się z innymi różnymi grami czy zabawkami.
Zapewnienie komfortu
Komfort to coś, co potrzebuje każdy z nas, bez względu na to, czy jesteśmy dziećmi, czy też dorosłymi. W nowych, stresujących sytuacjach, takich jak pierwszy dzień w przedszkolu, zapewnienie komfortu jest istotne nawet jeszcze bardziej. Powinniśmy o tym pamiętać, przygotowując malucha. Możemy na przykład pozwolić mu zabrać ze sobą coś osobistego, dzięki czemu poczuje się bezpieczniej w obcym miejscu. Może być to ulubiony pluszak bądź coś, co będzie przypominało mu o rodzicach – jak na przykład szalik czy też sweter. Mając coś, co dobrze się kojarzy i daje im komfort, zdecydowanie łatwiej przeżyją ten trudny czas. Miejmy na uwadze, że troska o komfort dziecka nie może skończyć się na wyjściu z przedszkola. Będąc w domu, równie ważne jest to, aby zagwarantować mu wygodę i bezpieczną, przytulną przestrzeń. Będzie to niezbędne zwłaszcza w przypadku sypialni. Stworzenie odpowiednich warunków do snu spowoduje, że maluch znacznie szybciej zaśnie, a do tego będzie spał spokojnym, jakościowym snem, który zapewni mu energię na następny dzień. Nierzadko przedszkolaki wciąż śpią z rodzicami, dobrze się zatem upewnić, że w głównej sypialni dziecko też może skutecznie się odprężyć. Komfortowy wypoczynek bez wątpienia zapewni Hilding Mistral, który jest wykonany z naturalnych tworzyw. Dzięki temu jest bezpieczny i zdrowy dla wszystkich, nawet dla alergików. Inne produkty, które sprawdzą się zarówno w głównej, jak i dziecięcej sypialni czekają na nas na stronie www.hilding.pl.
Dotrzymywanie słowa
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dzieci postrzegają czas inaczej niż dorośli. Nie umieją czytać dokładnie zegara, a komunikat „będę za 3 godziny”, nic im nie mówi. Rzeczą, która najbardziej wyznacza poszczególne pory dnia, są posiłki. Maluch tłumaczy sobie czas na podstawie tego, kiedy je śniadanie czy też obiad. Z tego względu, kiedy wychodzimy i zostawiamy go w przedszkolu, poinformujmy go, że wrócimy go po obiedzie czy też przed podwieczorkiem. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie mu uzmysłowić sobie tę porę. Nie będzie miał też poczucia, że zostaje w przedszkolu na nie wiadomo jak długo. Oprócz tego trzeba koniecznie pamiętać o tym, że musimy dotrzymywać słowa. Jeśli nie zjawimy się w momencie, w którym obiecywaliśmy, maluch zupełnie straci do nas zaufanie. Rozłąka będzie wzmagała w nim jeszcze większy dyskomfort. Na początku możemy spróbować zostawiać dziecko jedynie na dwie, trzy godziny, aby mogło się oswoić, lecz żeby całe doświadczenie nie było dla niego przytłaczające. Dopiero po czasie przedłużajmy długość pobytu dziecka w przedszkolu.
Czego unikać przy dziecku w przedszkolu?
Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby pomóc dziecku w zaadaptowaniu się w przedszkolu. Są też takie czynności, których zdecydowanie powinniśmy unikać. Jedną z nich jest płacz w chwili, w której odprowadzamy malucha do przedszkola. Pomimo tego, że dla wielu rodziców to naprawdę wielka i wzruszająca chwila, powstrzymajmy się z płaczem aż do momentu, w którym dziecko nie zniknie w środku przedszkola. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której rozstanie będzie budziło w nim same negatywne emocje. Żegnając się z dzieckiem, zróbmy to szybko i skutecznie. Nie zostajemy, aby pooglądać, jak dziecko się bawi czy integruje z innymi. Przed pójściem do przedszkola nie należy za to straszyć malucha tym, co go czeka w przedszkolu. Najlepiej, jeśli oszczędzimy mu największych szczegółów. Nie obiecujmy mu nagrody za pójście do przedszkola – nawet jeśli zrobimy to tylko jednorazowo, dziecko ciągle będzie oczekiwało, że za wybranie się tam otrzyma nagrodę, co może doprowadzić do nawet zdolności manipulacyjnych.
Dla dziecka dostosowanie się do przedszkolnej rzeczywistości to prawdziwe wyzwanie. Dlatego tak ważne jest to, aby rodzice zaoferowali swoje wsparcie i pomoc podczas tego trudnego okresu. Nie ma wątpliwości, że dzięki temu maluch poczuje się bezpieczniej i znacznie szybciej będzie mógł zacząć się cieszyć pobytem w przedszkolu!