Senność czy zmęczenie to dość powszechne objawy, których każdy z nas może doświadczyć, dlatego mamy tendencję do ich bagatelizowania. Jeśli jednak ciągle się utrzymują, powinno to wzbudzić naszą czujność. Może to świadczyć o poważnych dolegliwościach. Dowiedz się, jakie przypadłości prowadzą do nadmiernej senności i zmęczenia.

Zmęczenie i senność – częsty sygnał cukrzycy

Jeśli zarwaliśmy nockę, nie powinno dziwić nas to, że na drugi dzień odczuwamy senność oraz zmęczenie. Wytłumaczenie jest bardzo proste – nasz organizm nie miał wystarczająco dużo czasu, aby się zregenerować. Co jednak w przypadku sytuacji, w której senność towarzyszy nam nawet wtedy, gdy spokojnie przesypiamy całą noc? Może być to sygnał choroby takiej jak cukrzyca. Osoby zmagające się z tą dolegliwością bardzo często doświadczają przemęczenia oraz osłabienia organizmu. Pojawiają się też inne objawy, takie jak silne pragnienie, oddawanie dużych ilości moczu, zakażenia skóry czy infekcje układu moczowego. W przypadku cukrzycy warto pamiętać o tym, że oznaki nierzadko pojawiają się stopniowo, przez co na początku może być ciężko je zauważyć i zdiagnozować. Należy jednak uważnie obserwować swój stan, ponieważ długie nierozpoznanie hiperglikemii znacznie zwiększa ryzyko nieprzyjemnych powikłań.

Zaburzenia psychiczne – zmęczenie oraz obniżenie nastroju

Nadmierna senność i zmęczenie - z czego może wynikać?Zmęczenie oraz nadmierna senność mogą świadczyć również o zaburzeniach na tle psychicznym. Silne uczucie przeciążenia organizmu występuje przy depresji, której towarzyszy ponadto obniżenie nastroju czy zaburzenia łaknienia. Problemy psychiczne bardzo często powodują problemy ze snem, takie jak bezsenność. Na skutek tego odprężenie się czy zregenerowanie w nocy nie wchodzi w grę, przez co w ciągu dnia czujemy się senni i zmęczeni. Podobne objawy mogą wystąpić u tych, którzy zmagają się z nadmiernym stresem. Wysoki poziom kortyzolu uniemożliwia pełne zrelaksowanie się, przez co ciągle czujemy się zmęczeni i pozbawieni energii.

Niedoczynność tarczycy – nie tylko osłabienie

Kolejna choroba, która objawia się w podobny sposób, to niedoczynność tarczycy. Oprócz senności i zmęczenia możemy zaobserwować ponadto znacznie gorszą tolerancję na wysiłek. Zauważymy, że brakuje nam sił, aby wykonywać aktywności, które kiedyś były dla nas banalnie proste. Poza tym możemy dostrzec też przyrost masy ciała, suchość skóry, zaparcia oraz spowolnienie umysłowe i ruchowe. Połączenie tych dolegliwości bardzo negatywnie odbije się na naszym samopoczuciu. Warto jak najszybciej wykonać niezbędne badania, aby potwierdzić chorobę i skupić się na leczeniu. Pozwoli na to badanie hormonalne – TSH, FT4 oraz FT3.

Przewlekła niewydolność serca – silne przemęczenie

Przewlekła niewydolność serca to bardzo poważna dolegliwość, która również powoduje silne przemęczenie oraz trudne do powstrzymania uczucie senności. Pojawiają się też duszności, które mogą wystąpić zarówno w spoczynku, jak i podczas wysiłku. Nierzadko nasilają się podczas snu, kiedy znajdujemy się w pozycji leżącej. Z tego powodu ryzyko częstego wybudzania w nocy znacznie się zwiększa, co niekorzystnie oddziałuje na jakości naszego wypoczynku.

Obturacyjny bezdech senny – częste przebudzenia w trakcie snu

Obturacyjny bezdech senny to przypadłość, która polega na spłyceniu oddechu podczas snu. Pojawiają się epizody bezdechu, które niezwykle często prowadzą do przebudzenia się, nawet kilka razy w ciągu nocy. Z tego powodu nie jest możliwe uzyskanie w pełni jakościowego wypoczynku. Prowadzi to do wystąpienia nadmiernej senności w ciągu dnia, bólów głowy, obniżenia nastroju czy trudności z koncentracją. Co więcej, osoby z tą dolegliwością oprócz tego bardzo głośno chrapią, co może przeszkadzać innym. OBS zwiększa ryzyko innych poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, dlatego nie należy tego bagatelizować.

Niska jakość snu a uczucie zmęczenia

Niedobór snu to jedna z głównych przyczyn utrzymującego się zmęczenia. Brak odpowiedniego wypoczynku powoduje, że ciągle brakuje nam sił. Nawet jeśli próbujemy przesypiać odpowiednią ilość snu, i tak rano czujemy się niezbyt dobrze. Z czego to wynika? Warto zwrócić uwagę na warunki w naszej sypialni. Może się okazać, że to przestrzeń, która zupełnie nie jest przystosowana do swojego zadania. Na skutek tego na pozór proste czynności, takie jak odprężenie się czy zrelaksowanie, stają się niezwykle trudne. Źle dopasowany materac to bardzo częsty powód problemów ze snem, które następnie prowadzą do uczucia zmęczenia i nadmiernej senności. Jeśli korzystamy z podłoża, które nie jest dostosowane do naszych potrzeb, istnieją duże szanse, że w nocy będziemy przewracać się z boku na bok, niezdolni do znalezienia wygodnej pozycji snu. Z tego powodu jakość naszego wypoczynku drastycznie spadnie. Aby temu zapobiec, trzeba poświęcić czas na dobór odpowiedniego materaca. Jeśli wybierzemy prawidłowy produkt, możemy nie tylko zapewnić sobie komfortową powierzchnię snu, ale i zredukować różne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból karku czy pleców. Jak zatem wybrać idealny materac dla siebie? Należy przede wszystkim dokładnie zaznajomić się z dostępnymi opcjami oraz ich właściwościami. Możemy to zrobić, przeglądając dostępne produkty na stronie: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-180×200/ lub odwiedzając sklep stacjonarny Kalisz.

Nadmierna senność oraz przewlekłe zmęczenie to przykre objawy, ponieważ sprawiają, że codzienne funkcjonowanie staje się o wiele trudniejsze. Brakuje nam siły, aby wykonywać zadania, co przekłada się na pogorszenie efektywności. Jeśli zauważymy, że taki stan towarzyszy nam przez długi czas, nie bagatelizujmy go. Na pozór błahe objawy nierzadko prowadzą do bardzo poważnych chorób.