W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne i zrównoważone alternatywy w różnych sferach życia, w tym również w dziedzinie dekoracji i aromaterapii. Jednym z najbardziej popularnych trendów, jest produkcja świec sojowych w zaciszu swojego domu. Świece sojowe te nie tylko stanowią estetyczny dodatek do wnętrza, ale także są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne woskowe odpowiedniki. Jakie dokładnie są różnice między świecami sojowymi a parafinowymi? Czy robienie świec jest trudne? Jakie składniki muszą koniecznie zawierać? Tego dowiesz się w poniższym artykule!

Jakie są różnice między świecami sojowymi a parafinowymi?

Wiele osób podczas wybierania świec zastanawia się, czy wybrać te parafinowe, czy może sojowe. Jakaś część z nich z całą pewnością tego nie wie i nie zgłębia tego tematu, a najczęściej podczas kupowania sugeruje się ceną świec, która może się bardzo od siebie różnić. Oczywiście bardzo ważny jest również wygląd oraz zapach świec, na co ludzie również zwracają uwagę. Jakie są więc różnice między świecami sojowymi a parafinowymi?

Świece sojowe - jak zrobić je w domu?Świece sojowe

Świece sojowe wykonane są z wosku pochodzącego z utwardzonego oleju sojowego. Oznacza to między innymi to, że są biodegradowalne, a dodatkowo podczas spalanie nie wydzielają żadnych toksycznych substancji. Świece sojowe są polecane przede wszystkim rodzinom z mniejszymi i większymi dziećmi, kobietom w ciąży oraz rodzinom ze zwierzętami, ponieważ są mniej toksyczne niż świece parafinowe. Dodatkowym atutem jest to, że świece sojowe śmiało mogą palić w swoim domu również astmatycy oraz alergicy, ponieważ nie drażnią one ich dróg oddechowych. Kolejnym atutem świec sojowych jest to, że spalają się w o wiele niższej temperaturze niż ich parafinowe odpowiedniki, co powoduje, że cała świeca sojowa spala się dużo dłużej niż te tradycyjne. Co ciekawe wosk, który stapia się w świecy sojowej, nie jest aż tak gorący, więc w razie jakiegoś wypadku nie spowoduje poparzeń skóry.

Świece parafinowe

Świece parafinowe wykonywane są z parafiny, czyli ze związku, który stanowi pochodną ropy naftowej. Podczas spalania świeca naftowa uwalnia do powietrza wiele niebezpiecznych związków, takich jak: acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen, akroleina. Zdarza się, że niektóre osoby odczuwają ból głosy, kiedy przebywają w pomieszczeniu, w którym zapalona jest świeca parafinowa. Dodatkowo, jeśli ktoś przez dłuższy czas ma kontakt z takimi świecami, to jest narażony na wiele chorób układu oddechowego. Nie każdy wie o tym, że do produkcji świec parafinowych, bardzo często używa się sztucznych barwników, które podczas palenia świecy, mogą również istotnie szkodzić zdrowiu. Najbezpieczniej jest wtedy, kiedy świece parafinowe palone są na dużej przestrzeni lub jeśli zachowane jest regularne wietrzenie mieszkania czy domu. Co więcej, długoletnie spalanie świec może spowodować osadzanie się sadzy na meblach czy ścianach. Świece parafinowe bardzo szybko się wypalają, a ich cena jest niska.

Świece sojowe czy parafinowe – które wybrać?

Wybór między świecami sojowymi a parafinowymi zależy oczywiście od indywidualnych preferencji każdej osoby, lecz wiele cech wskazuje na to, że świece sojowe są lepszym wyborem. Osoby, które zwracają uwagę na ekologię i zdrowie, również powinny wybrać te wykonane z wosku sojowego. Inne osoby, ceniące łatwy dostęp oraz cenę świec, powinny wybrać świece parafinowe. Warto przed zakupem zastanowić się, co dla Ciebie jest najważniejsze i dokładnie zbadać dostępne opcje przed podjęciem decyzji.

Świece sojowe – jak zrobić je w domu?

Świece sojowe potrafią być naprawdę drogie, a kupić je można przede wszystkim w małych sklepach internetowych, które mają miano handmade. Chociaż tak naprawdę wykonanie jednej to tylko kilka złotych, jak nie jeszcze mniej. Czego będziesz potrzebować do wykonania świec sojowych? Najważniejszy jest oczywiście wosk sojowy, który ma zazwyczaj białą lub kremową barwę. Bardzo istotne są również szklane pojemniki lub stare świece w szkole, które wcześniej należy wyczyścić – to tutaj będziesz wlewać płynny wosk i tworzyć swoje własne świece. Koniecznie kup również patyczki do knotów, knoty z blaszkami oraz naklejki do knotów. Nie zapomnij też o olejkach eterycznych, które sprawią, że Twoje świece będą przepięknie pachnieć! Jak zrobić świece w domowym zaciszu?

  1. Wosk roztop w kąpieli wodnej – czyli umieść miseczkę z woskiem w garnku z wodą. Nie dopuść do zagotowania się wosku. Nawet nie musisz czekać, aż cały wosk się rozpuści, ponieważ temperatura tego już roztopionego zrobi to za Ciebie! Pozostaw wosk do ostygnięcia.
  2. Na dnie każdego szklanego naczynia, które ostatecznie będzie częścią świecy, na środku umieść naklejkę i przyklej do niej knot z blaszką – blaszka ma stykać się z naklejką.
  3. Patyczek połóż na środku naczynia, a w jego dziurkę, która jest na środku, włóż knot.
  4. Do lekko przestudzonego wosku dodaj kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego. Zasada jest prosta: im więcej go dasz, tym świeca będzie intensywniej pachnieć. Jednak musimy ostrzec – nie będzie to aż tak mocny zapach, jak w przypadku świec drogeryjnych.
  5. W tym momencie możesz na dnie naczyń umieścić suszone kwiaty, muszelki, ziarna kawy czy gwiazdki anyżu. Wlej wosk do każdego naczynia.
  6. Tak przygotowane świece odstaw do ostygnięcia na co najmniej godzinę. Na koniec możesz skrócić knot ostrymi nożyczkami i Twoja świeca sojowa jest gotowa!

Pamiętaj, że eksperymentowanie z różnymi proporcjami wosku, dodatkami i formami pozwoli ci dostosować świecę do swoich własnych preferencji. Przede wszystkim baw się całym procesem tworzenia i ciesz się efektem! Po takim wysiłku z całą pewnością będziesz zmęczony, dlatego koniecznie zapewnij sobie dobrej jakości odpoczynek. Możesz to uzyskać dzięki jednemu z wielu materacy dostępnych na tej stronie: www.hilding.pl. Jeśli szukasz doskonałej jakości materaca o wymiarach 90×200 cm, to koniecznie kliknij w ten link: www.sleepinghouse.pl. Chcesz koniecznie zakupić swój materac w stacjonarnym sklepie? Zachęcamy do odwiedzenia jednego z nich w mieście Kalisz – tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!