Zimne dłonie i stopy to coś, co najczęściej kojarzymy z zimnem. Okazuje się, że niektóre osoby mogą doświadczać tych dolegliwości niezależnie od panującej wokół temperatury. Co wtedy może to oznaczać? Dowiedz się, czy wiecznie zimne dłonie oraz stopy powinny wzbudzić Twój niepokój!
Co oznaczają zimne dłonie i stopy?
Zapewne nieraz zetknęliśmy się z tym, że ktoś miał wyjątkowo zimne dłonie. W przypadku pór roku takich jak zima czy jesień, kiedy wszyscy jesteśmy narażeni na działanie mrozu, nie jest to nic dziwnego. To naturalna reakcja organizmu na zmieniającą się temperaturę. Nasze kończyny najszybciej się wychładzają, ponieważ dochodzi w nich do skurczów tętniczek, które skutkują pogorszeniem krążenia. Wynika to z tego, że organizm przede wszystkim skupia się na ogrzewaniu narządów wewnętrznych, które odgrywają kluczową rolę w naszym przeżyciu. Na pewno zauważymy, że części ciała, takie jak stopy, dłonie czy uszu w pierwszej kolejności stają się zziębnięte, za to w okolicy klatki piersiowej krew zaczyna szybciej krążyć. Na skutek zimna możemy doświadczyć też uczucia drętwienia. Spostrzeżemy też, że nasze kończyny przybierają bladą, jasną barwę. Co ciekawe, każda osoba posiada inną tolerancję na zimno. Miejmy na uwadze, że jeśli dzieje się tak z powodu chłodu, jest to coś normalnego. Gdy jednak podobne objawy występują niezależnie od panującej temperatury, powinno to wzbudzić naszą podejrzliwość. Zimne dłonie i stopy mogą być sygnałem, że coś z naszym organizmem jest nie tak. W razie wątpliwości koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.
Przyczyny zimnych dłoni i stóp
Niektóre osoby wyróżniają się przyjemną, ciepłą skórą. Inne z kolei posiadają wiecznie zimne dłonie, które wymagają rozgrzania. Czasem mówi się, że to zależy od “urody” danego człowieka – chłodne dłonie mogą być po prostu czymś, z czym się urodzili. Nie oznacza to, że nie warto się temu przyjrzeć. Nierzadko zdarza się, że oprócz obniżonej temperatury ciała, doświadczamy innych nieprzyjemnych dolegliwości, jak na przykład ból głowy czy nudności. Warto wtedy wykonać badania. Może się bowiem okazać, że za tymi objawami stoi na przykład anemia. Niedokrwistość zaburza prawidłowy transport tlenu we krwi. Zimne dłonie mogą wynikać też z powodu niedoboru witaminy B12. Oprócz tego istnieje ryzyko miażdżycy, poważnej choroby układu sercowo-naczyniowego. Uszkodzone zostają wtedy naczynia tętnicze, a przepływ krwi zostaje utrudniony. Równie niebezpieczną dolegliwością jest zakrzepica żył głębokich. W naczyniach żylnych dochodzi do powstania zakrzepów, które ostatecznie mogą być nawet przyczyną zatoru. Warto zwrócić też uwagę na ewentualność cukrzycy bądź niedoczynności. Nieraz zimne dłonie oznaczają chorobę Raynauda, której głównym objawem są zdrętwiałe kończyny, które przybierają woskowo-bladą barwę bądź całkowicie sinieją. Innymi dolegliwościami, które mogą być źródłem tej sytuacji, są niedociśnienie, zespół cieśni nadgarstka, białaczka czy choroba Buergera. Więcej o tych chorobach możemy dowiedzieć się ze strony https://ezdrowotny.pl/. Nie zapominajmy jednak o tym, że jeśli któreś z tych symptomów zauważymy u siebie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania.
Pamiętajmy, że na zimne dłonie i stopy mogą składać się też inne czynniki, nie tylko choroby. Jedną z głównych przyczyn jest stres. Kiedy doświadczamy nerwowej sytuacji, nasze ręce zaczynają się pocić, a do tego stają się niezwykle chłodne. Powoduje to adrenalina, którą nasz organizm wytwarza w razie poczucia stresu czy zagrożenia. Wywołuje ona skurcze obwodowych naczyń tętniczych, przez które krew w dłoniach zaczyna gorzej krążyć. Nieprawidłowy przepływ krwi następuje też wtedy, gdy za długo się nie ruszamy. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji nie wpływa dobrze na nasze kończyny dlatego, jeśli jesteśmy zmuszeni na przykład do siedzenia przy biurku, pamiętajmy o tym, aby od czasu do czasu rozciągnąć się, zginać i prostować palce czy zmieniać ciężar z nogi na nogę. Wszyscy wiemy, że palenie papierosów niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Mogliśmy jednak nie zdawać sobie sprawy z tego, że prowadzi też do skurczu naczyń krwionośnych, a w ostateczności do zmniejszenia temperatury naszych kończyn. Co ciekawe, zimne dłonie i stopy mogą być spowodowane też przez niektóre leki – głównie beta-blokery. Dla naszych kończyn niekorzystne może być noszenie zbyt ciasnych rękawiczek czy skarpet, które utrudniają skuteczny przepływ powietrza.
Jak zadbać o zimne dłonie i stopy?
W przypadku ciągle zziębniętych dłoń i stóp powinniśmy zainteresować się zrobieniem badań. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby wykonać coś, co przyniesie natychmiastowy efekt, możemy na przykład sięgnąć po ogrzewacze do dłoni, które szybko zapewnią nam ciepło. Na co dzień należy zaopatrzyć się w rękawiczki i skarpetki wykonane z naturalnych materiałów. Dopilnujmy, tylko by nie były zbyt ciasne. Warto też regularnie wykonywać ćwiczenia palców, aby usprawnić krążenie. Pozytywne skutki może mieć też odstawienie kofeiny oraz nikotyny.
Jak jeszcze poprawić komfort termiczny?
Zimne dłonie i stopy mogą być dla nas naprawdę uciążliwe. Skorzystajmy ze sprawdzonych sposobów, które pomogą nam sobie z nimi poradzić. Powinniśmy jednak dodatkowo zadbać o to, aby i całemu naszemu ciału zapewnić optymalny komfort termiczny. Będzie to niezbędne szczególnie podczas zimowych miesięcy, jako że spanie pod niezbyt ciepłą pościelą może doprowadzić nawet do przeziębienia. Zainwestujmy w takie artykuły sypialniane, które będą charakteryzować się świetną izolacją cieplną. Dzięki temu nie zmarzniemy nawet podczas najmroźniejszych nocy. Możemy ponadto zaopatrzyć się w odpowiedni materac, który nie tylko zadba o prawidłowe podparcie naszego kręgosłupa, ale dodatkowo zapewni nam przyjemne uczucie otulenia. Mowa tu o materacach termoelastycznych. Zwróćmy uwagę na to, aby wybrać solidny model o wysokiej jakości tak jak ten ze sklepu https://hilding.pl/kategoria/materace-termoelastyczne/. Inne propozycje czekają na nas na stronie https://www.sleepmed.pl/.
Nie ma wątpliwości, że nie powinniśmy bagatelizować naszych dolegliwości. Może się bowiem okazać, że świadczą one o innej, znacznie poważniejszej chorobie. Podobnie może zdarzyć się w przypadku zimnych dłoń i stóp. Dowiedzmy się, co takiego mogą oznaczać, a w razie wątpliwości koniecznie skontaktujmy się z lekarzem, który pomoże nam rozwiązać ten problem.
Materiał partnera Sleepmed.pl