Spa kojarzy nam się z relaksem oraz czynnościami, które pozwalają zadbać o ciało. Wielu z nas uważa, że w tym celu należy udać się do specjalnych gabinetów – jednak czy to prawda? Jak się okazuje, równie dobrze możemy wykonać domowe spa w swojej łazience! Wystarczy tylko kierować się 5 podstawowymi zasadami. Jakimi?

Po pierwsze – pora dnia

Nie każdy z nas wie, że pora dnia, w jakiej decydujemy się na domowe spa, ma ogromne znaczenie. W ciągu dnia istnieje duża szansa na wystąpienie czynników niezależnych od nas, które zakłócają spokój, a nawet nie pozwolą wykonać do końca zaplanowanych zabiegów. Z uwagi na to, warto postawić na wieczorne godziny. Oprócz tego powinniśmy uprzedzić domowników i wyłączyć telefon. Pozwoli to na całkowite skupienie się na sobie, a także zapewni relaks.

Po drugie – zadbaj o atmosferę

Doskonała atmosfera to sekret udanego rytuału, jakim jest domowe spa. Oznacza to, że do łazienki zabieramy wszystkie rzeczy, które działają kojąco na zmysły. Do nich zaliczają się wonne świece umożliwiające aromaterapię. Cudowna woń olejków eterycznych pozwoli nam na relaks oraz ukoi nasze zmysły. Nie można zapomnieć o innych aspektach, takich jak kwiaty, które odpowiadają za dekorację czy nastrojową muzykę. Świetnie sprawdzą się tutaj nagrania z dźwiękami natury, np. szum morza lub deszczu. Warto również pamiętać o oświetleniu – można lekko przyciemnić lampy w łazience lub postawić wyłącznie na świece. Możemy zabrać także książkę, ulubiony napój czy przekąski.

5 zasad domowego spaPo trzecie – przygotuj łazienkę

Przygotowanie łazienki można pomylić ze stworzeniem relaksującej atmosfery. Tutaj jednak chodzi o kilka innych czynników. Pierwszym z nich są puszyste dywaniki łazienkowe. Zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu wielu zabiegów, często chodzimy na boso. Taki przyjemny dodatek gwarantuje ciepło oraz komfort. Innym, ale równie ważnym elementem w łazience są ręczniki. Wcieramy w nie ciało po kąpieli, dlatego warto zadbać, aby były przyjemne w dotyku i chłonne. Pozwoli to na bezproblemowe przejście, np. do nakładania kremu. Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest szlafrok. Wybierajmy modele gwarantujące komfort termiczny oraz wyprodukowane z delikatnego dla skóry materiału.

Po czwarte – kosmetyki

Domowe spa opiera się na wykorzystywaniu wielu produktów – maseczki, żele, odżywki czy peelingi. Wszystkie kosmetyki mają swoją funkcję, w końcu dzięki nim możemy oczyścić i odżywić skórę. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich wybór, gdyż powinny zawierać składniki bezpieczne dla naszej skóry oraz niewywołujące alergii. Najlepiej postawić na sprawdzone produkty lub kierować się naturalnymi. Wykonując domowe spa, warto od razu uszykować je.

Po piąte – rodzaje zabiegów

Ostatnią zasadą domowego spa jest zaplanowanie poszczególnych zabiegów. Oznacza to, że warto kolejno zadbać o:

  • twarz, np. poprzez oczyszczenie, peeling i maseczki,

  • całe ciało, np. poprzez oczyszczenie i nawilżenie,

  • włosy, np. poprzez oczyszczenie i odżywienie,

  • stopy i dłonie, np. poprzez osobną kąpiel i odżywienie.

A po domowym spa…

Domowe spa składa się z trzech podstawowych czynników – spokoju, pielęgnacji i atmosfery. A co po jego wykonaniu? Jak się okazuje, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dalej postępować. Przy założeniu, że domowe spa zostało wykonane w godzinach wieczornych, warto resztę wieczoru poświęcić dla siebie. Można to zrobić poprzez zjedzenie pożywnej kolacji i udanie się do sypialni. W szlafroku możemy położyć się na łóżku, które składa się z wygodnego materaca i poświęcić resztę wieczoru, np. na obejrzenie filmu czy przeczytanie książki. Oprócz tego warto zaznaczyć, że poprzez postawienie na odpowiednio dopasowany do nas materac, nasz kręgosłup ma zapewnione prawidłowe wsparcie, a mięśnie mogą się zregenerować po całym dniu.

W ciągu dnia dzieją się różne rzeczy, które pozytywnie lub negatywnie na nas oddziałują. Z uwagi na to, warto choć raz w tygodniu poświęcić kilka godzin na zrelaksowanie się. Pomóc w tym może wykonanie domowego spa oraz komfortowe łóżko z materacem.