Troska o serce jest niezwykle ważnym elementem dbania o zdrowie, ogólne samopoczucie i jakość życia. Nic dziwnego – w dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia często jest szybkie, a stres czy niezdrowe nawyki stają się częścią naszej codzienności, konieczne jest poświęcenie uwagi temu, co ważne. Warto zatem zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby serce było w optymalnej kondycji.
Zdrowe serce – co to znaczy?
Pojęcie “zdrowe serce” odnosi się do optymalnego stanu zdrowia i funkcjonowania serca, które jest kluczowym narządem w układzie krążenia. Oznacza to, że jest ono w stanie skutecznie pompować krew i dostarczać niezbędne składniki odżywcze oraz tlen do wszystkich komórek organizmu. Za kilka kluczowych cech zdrowego serca uznaje się:
- rytm serca – bije ono regularnie, utrzymując równomierny rytm, co umożliwia efektywną pompowanie krwi,
- ciśnienie krwi – jest ono istotne dla utrzymania właściwego przepływu krwi przez naczynia,
- poziom cholesterolu – zdrowe serce charakteryzuje się równowagą cholesterolu, czyli z odpowiednimi poziomami cholesterolu HDL i LDL,
- wielkość i struktura – odpowiednia wielkość i struktura, dzięki które może ono skutecznie pełnić swoją rolę,
- brak obrzęków – zdrowe serce zapobiega zastojom płynów, co eliminuje ryzyko obrzęków i nadmiernego obciążenia układu krążenia.
Jakie nawyki należy wdrożyć, aby cieszyć się zdrowym sercem?
Aby cieszyć się zdrowym sercem, warto wprowadzić szereg zdrowych nawyków do codziennego życia. A od czego zacząć? Jak się okazuje, nie ma tutaj nic skomplikowanego, wystarczy tylko pamiętać o pięciu podstawowych kwestiach. A oto one!
Po pierwsze – regularna aktywność fizyczna
Ruch jest dobry na wszystko. Jednak w tym przypadku warto wybrać aktywność, która sprawia nam przyjemność. W ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo utrzymania jej regularności. Poza tym planujemy treningiem, aby móc stopniowo zwiększać ich intensywność. Jednocześnie pamiętajmy, aby zapisywać swoje osiągnięcia, aby móc sukcesywnie zwiększać intensywność.
Po drugie – zbilansowana dieta
Oprócz aktywności fizycznej niezwykle ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. W końcu to, co jemy, wpływa na to, co dostarczamy do organizmu. A o czym warto pamiętać, aby utrzymać serce w dobrej kondycji? Przede wszystkim spożywajmy dużo owoców i warzyw, które są w błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Postarajmy się ograniczyć tłuszcze nasycone oraz trans, a także wybierajmy chude źródła białka!
Po trzecie – unikanie nadmiaru soli i cukru
Zarówno cukier, jak i sól to powszechne dodatki do żywności. Znajdują się w niemal każdym produkcie, a ich nadmiar może być niebezpieczny. W przypadku solu prowadzi do nadciśnienia tętniczego, które sprzyja rozwojowi niewydolności serca, a cukru – otyłości, zaburzeń gospodarki lipidowej, wzrostu ciśnienia tętniczego, insulinooporności czy cukrzycy. Właśnie dlatego powinniśmy postarać się jak najbardziej ograniczyć je w spożywanych przez siebie produktach.
Po czwarte – efektywny sen
Sen jest niezwykle ważny dla regeneracji organizmu. Zadbajmy zatem o odpowiednio komfortowe warunki, które stworzy nam naturalny materac 120×200 cm. Jednak nie tylko materac Kalisz się tu liczy! Warto także zainwestować w ergonomiczną poduszkę czy przyjemnie otulającą kołdrę. Dzięki temu będziemy w stanie zadbać zarówno o jakość, jak i długość snu. Jak się okazuje, zbyt krótki lub zbyt długi spanie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.
Po piąte – redukowanie stresu
Redukowanie stresu to istotny element dbania o zdrowe serce, ponieważ przewlekły stres może negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Prowadzi to najczęściej m.in. do zwiększenia ciśnienia krwi czy stymulacji produkcji homocysteiny, która sprzyja odkładaniu cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Warto zatem znaleźć najbardziej odpowiadający nam sposób na zrelaksowanie się!
Zdrowe serce – kiedy iść do lekarza i jakie badania robić?
Profilaktyka to podstawa – oznacza to, że każdy z wyżej wymienionych nawyków z pewnością pomoże nam zadbać o zdrowe serce. Jednak najważniejszą kwestią, która pozwoli nam dowiedzieć się, czy faktycznie nasze serce jest w dobrej kondycji, obejmuje regularne wizyty u lekarza. Zaleca się, aby odwiedzać lekarza rodzinnego lub kardiologa przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych objawów. Oprócz tego warto:
- monitorować ciśnienie krwi, gdyż nieprawidłowe wartości mogą pozwolić na wykrycie ewentualnych problemów z układem sercowo-naczyniowym,
- wykonywać badania obrazowe, takie jak echokardiografia czy tomografia komputerowa, które pozwalają na ocenę struktury i funkcji serca,
- przeprowadzać badania krwi, które mogą dostarczyć informacji na temat poziomu cholesterolu, triglicerydów, glukozy oraz innych wskaźników zdrowia serca,
- wykonać EKG, gdyż mierzy elektryczną aktywność serca i może pomóc w wykryciu nieregularności rytmu serca czy innych problemów.
Oprócz tego jeśli tylko doświadczamy objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, ból w ramieniu czy szyi – natychmiast skonsultujmy się z lekarzem. Jednak to nie jedyny powód do wizyty u specjalisty! Jeśli u nas w rodzinie pojawiły się choroby serca lub pojawiają się czynniki ryzyka (np. wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów, cukrzyca czy otyłość), to również powinniśmy udać się na wizytę kontrolną.
W trosce o zdrowe serce kluczowe jest podejmowanie świadomych decyzji i kształtowanie zdrowych nawyków, które będą służyć nam przez wiele lat. Musimy jednak pamiętać, że droga do zdrowego serca nie jest jednorazowym wysiłkiem, ale ciągłym procesem dbania o siebie.
Przeczytaj także: Materace dla niemowlaka