Wiele pracujących mam zastanawia się nad posłanie swojego dziecka do żłobka. Chcąc szybko wrócić do swojej rutyny sprzed ciąży, żłobek wydaje się świetnym rozwiązaniem, jednakże nadal istnieje wiele kontrowersji na ten temat. Niektórzy uważają, że żłobek jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Inni natomiast sądzą, iż każda mama powinna samodzielnie wychowywać swoje pociechy. Czyja opinia jest bardziej słuszna? W tym artykule skupimy się nad tym, czy żłobek to faktycznie dobre rozwiązanie dla dziecka.

Żłobek a bezpieczeństwo i dobra opieka

Żłobki przyjmują dzieci już od 6. miesiąca życia. Większość rodziców posyła jednak swoje maluchy do żłobka, gdy mają one co najmniej rok. Wynika to oczywiście z długości urlopu macierzyńskiego, który kończy się zwyczajowo po 12 miesiącach. Wiele mam chce wrócić do wykonywania swojej pracy, więc decyzja o żłóbku staje się oczywista. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo, jakby mogło się to wydawać. Rodzice wciąż narzekają na brak dostępu do żłobków, których jest zbyt mało, a liczba dzieci zbyt duża. Dlatego też wiele osób zapisuje swoje dzieci na długie listy oczekujących niemalże tuż po narodzinach. Skoro więc tak wygląda sytuacja dotycząca dostępności żłobków, jak wypadają sprawy związane z bezpieczeństwem i opieką? To pytanie zadaje sobie niewątpliwie niejeden rodzic. Niegdyś żłobki kojarzyły się przecież z płaczem dzieci oraz nawracającymi infekcjami, a rodzice decydowali się na nie z powodu rzeczywistego braku wyboru. Nie zawsze stać nas na nianie, nie zawsze dziadkowie mogą zająć się swoimi wnukami, oni też przecież zazwyczaj pracują. Czy żłobek jest więc w stanie zapewnić dzieciom dobrą opiekę?

W dzisiejszych czasach do profesjonalnych placówek zatrudniane są osoby o odpowiednich kwalifikacjach, którym śmiało możesz oddać pod opiekę swoje dziecko. Nie musisz też martwić się o to, czy Twojemu maluchowi niczego nie zabraknie. Współczesne żłobki są naprawdę dobrze przystosowane oraz wyposażone. Nie warto także zadręczać się myślami związany z rozłąką z dzieckiem. To naturalne, że pierwsze dni rozstania będą trudne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Dzięki odpowiedniemu podejściu do sprawy szybko przyzwyczaicie się do nowego trybu dnia. Poza tym Twoje dziecko z pewnością będzie zainteresowane nowym otoczeniem. Opiekunki pracujące w żłóbku dołożą natomiast wszelkich starań, aby wszystkie maluszki czuły się dobrze oraz komfortowo.

Jak wyglądają zajęcia w żłobku?

Czy żłobek to dobre rozwiązanie dla dziecka?Harmonogram dnia w żłobku zależy przede wszystkim od grupy wiekowej – zupełnie inaczej wyglądają zajęcia w przypadku kilkumiesięcznych maluszków i starszych dzieci. Wszystko też zależy od konkretnej placówki. Do niektórych malca możesz przywieźć już nawet o 6 rano, jednakże w większości przypadków żłobki otwierają się około godziny 7-8. Dzień rozpoczyna się natomiast śniadaniem, a po posiłku dzieci czeka zabawa. W planie nierzadko znajduje się także spacer, jeśli jest ładna pogoda. Później dzieci wybierają się również na drugie śniadanie oraz tzw. “leżakowanie”, czyli drzemkę. W zależności od tego, o której odbierasz ze żłobka swoją pociechę, może ona także zjeść obiad. Jednakże poza spacerami i zabawami w żłobku organizowane są także różne zajęcia. Zazwyczaj są to lekcje z plastyki, muzyki, zajęcia ruchowe, a nawet z języka obcego. Poza tym maluchy uczą się podstawowych czynności, takich jak mycie rąk, czyszczenie ząbków czy nocniczkowanie. Wszystkie te zajęcia są oczywiście dobrane pod grupę wiekową dzieci oraz ich stopień rozwoju.

Żłobek a prawidłowy rozwój dziecka

To oczywiste, że każde dziecko najlepiej uczy się poprzez praktykę. Żłobek jest więc doskonałym rozwiązaniem, gdyż uwzględnia mnóstwo zajęć związanych z nabywaniem nowych umiejętności. Dzięki temu dziecko nauczy się między innymi rysować, tańczyć czy samodzielnie jeść. Żłobek niewątpliwie w pewnym stopniu uczy właśnie samodzielności. Jednakże z drugiej strony dziecku nie zostaje poświęcona całkowita uwaga, której przecież potrzebuje, aby mogło się prawidłowo rozwijać. Gdy w grupie jest około 20 maluchów, a dwoje opiekunów, nie jest możliwe dopilnowanie każdego dziecka. Poza tym w pierwszych latach życia dziecka najważniejszy jest kontakt z dorosłymi, a w szczególności z rodzicami.
Są oni bardziej zainteresowani działaniami i wypowiedziami swojej pociechy niż żłobkowi koledzy i koleżanki. Ponadto tak małe dzieci niekoniecznie jeszcze potrafią rozpoznawać emocje, przez co może dochodzić do kłótni podczas wspólnej zabawy. Brak im elementarnych umiejętności, dzięki którym mogą po prostu w zgodzie bawić się z innymi dziećmi. Żłobek jest więc nie najlepszym rozwiązaniem w kwestii przygotowania maluchów do życia w społeczeństwie. Nie możemy oczekiwać, że ze względu na kontakt z rówieśnikami nasze dziecko będzie bardziej radosne i lepiej rozwinięte.

Dlaczego jednak warto zapisać dziecko do żłobka?

Jednym z plusów żłobka jest na pewno aspekt finansowy – to znacznie tańsza alternatywa niż zatrudnienie niani. I choć początki uczęszczania do żłobka mogą być trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o rozłąkę z rodzicami i kontakt z innymi dziećmi, to z czasem Twoja pociecha nauczy się samodzielnie radzić sobie z problemami oraz dzielić się zabawkami. Dzięki obserwacji i naśladowaniu kolegów i koleżanek dziecko zyska więcej pewności siebie i stanie się bardziej niezależne. Żłobek zapewni mu również nowe zdolności oraz umiejętności. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że w żłobku Twoja pociecha o wiele szybciej nauczy się korzystania ze sztućców i nocnika. Wiele dzieci zaczyna także samodzielnie się ubierać, myć zęby i odzwyczajać się od smoczka. Z racji tego, że w żłobku jest również czas na drzemkę, dzieci uczą się zasypiać bez obecności rodzica. Nie zapominaj jednak o odpowiednim wyposażeniu łóżeczka Twojej pociechy w domu. Na tej stronie: https://abcsnu.pl/ znajdziesz wygodne materace dostosowane do potrzeb najmłodszych użytkowników. Pod tym linkiem: https://abcsnu.pl/35-materace-80×200 znajdują sie natomiast modele w rozmiarze 80×200, które stanowią idealne rozwiązanie do łóżka dziecięcego. Jeśli jednak nie wiesz, jak dobrać właściwy materac, tutaj: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Materac-dla-niemowlaka z pewnością uzyskasz przydatne informacje.

Kiedy zapisać dziecko do żłobka?

Pozostaje jedynie pytanie: kiedy najlepiej zapisać swoje dziecko do żłobka? Psychologowie są zdania, że nie warto posyłać malca do żłobka zbyt wcześnie. Najlepiej poczekać, aż dziecko skończy 12 miesiąc życia. Poza tym należy się zastanowić, czy żłobek to faktycznie jedyne rozwiązanie. Jeśli jako mama nie jesteś zmuszona powrócić do pracy, samodzielna opieka będzie o wiele lepszym wyjściem. Dziecko potrzebuje bowiem bliskiej osoby, która będzie w stanie w pełni zaspokoić jego potrzeby.

Żłobek ma swoje zalety oraz wady, ale nigdy nie będzie on złym rozwiązaniem! Jeśli wybierzesz odpowiednią i sprawdzoną placówkę oraz właściwie przygotujesz swoje dziecko na tak radykalną zmianę, przekonasz się, ile korzyści może pociągać za sobą uczęszczanie malucha do żłobka.