Sen jest niezwykle istotny. W jego trakcie regeneruje się organizm, a Ty ładujesz baterie na kolejny dzień. Dlatego jest tak ważne, by wysypiać się na odpowiednim łóżku w towarzystwie materacy piankowych. Dowiedz się, czym się one charakteryzują i kto powinien zdecydować się na ich zakup.

Materac piankowy wykonany jest z tworzyw o dużej gęstości. Od ich jakości zależy Twój komfort podczas odpoczynku. Poszczególne rodzaje pianek odznaczają się innymi właściwościami. Jednak większość z nich sprawia, że materac jest bardziej plastyczny i łatwiej go dopasować do swoich potrzeb. Pianka na materac powinna być też lekka, co ułatwi transport produktu i odwracanie go na drugą stronę. Jaki materac piankowy będzie najlepszy?

Jak zbudowany jest materac piankowy i jakie są jego zalety na tle konkurencji?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na rynku producentów materacy piankowych jest Hilding oferujący produkty najwyższej jakości, objęte 15-letnią gwarancją. Tworzone z myślą o zdrowiu materace Hilding produkowane są przy użyciu najnowszej i najbardziej zaawansowanej technologii. Pianka do materaca tej marki jest zdecydowanie lżejsza od innych materiałów dostępnych na rynku. W ofercie Hilding znajdziesz materace termoelastyczne, wysokoelastyczne oraz lateksowe. Budowa każdego z nich jest inna. Zwykle jednak materace piankowe składają się z kilku warstw. Pianki mają porowatą strukturę i antyalergiczne właściwości. Dopasowują się do kształtu ciała, a niektóre (np. pianka Visco) mają zdolność „zapamiętywania” ułożenia ciała. Mogą posiadać nawet do 7 stref twardości, co z pewnością korzystnie wpływa na kręgosłup. Szczególnie, gdy z jednego materaca korzystają dwie osoby o różnym wzroście i wadze.

Piankowy materac do spaniaW materacach piankowych często wykorzystuje się różne rodzaje pianek. Typowy materac piankowy zwykle składa się z kilku warstw. Na przykład bazą materaca Hilding Salsa jest pianka Flexifoam. Zapewnia ona wsparcie dla kręgosłupa oraz idealnie rozkłada ciężar ciała. Posiada 7 stref twardości, dzięki czemu zapewnia optymalną sztywność. Materac został uzupełniony pianką Visco, zwiększająca jego miękkość. Całość została zamknięta w antyalergicznym pokrowcu. Dzięki takiej strukturze materac przeciwdziała powstawaniu odleżyn. A jego elastyczność sprawia, że idealnie będzie Ci służył przez lata. Świetnie komponuje się z ze stelażem łóżka, który możesz podnieść do góry.

Materace piankowe – lista dostępnych rozmiarów

Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów materacy. W przypadku piankowych sprawa jest o tyle prostsza, że jego plastyczność ułatwia dopasowanie go do ramy łóżka. Jaki rozmiar materaca piankowego więc wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Materac z pewnością musi być dostosowany do wagi, wzrostu, ale także wielkości łóżka. Rozmiarów jest naprawdę wiele. Od takich dedykowanych do łóżeczek dziecięcych po te przeznaczone do sypialni dla całej rodziny. Najpopularniejsze modele to te:

  • do łóżeczek dziecięcych 60×120 – do ok. 3 r. ż. lub 70×140 – do ok. 5 r. ż.,
  • przeznaczone dla nastolatków i łóżek jednoosobowych 80×180 lub 80×200,
  • nieco szersze, lecz wciąż dla jednej osoby 90×180 i 90×200, 12×190 i 120×200,
  • dwuosobowe: 140×190 lub 140×200 oraz materace piankowe 160×190 i 160×200
  • mniej popularne są modele 180×200 i 200×200 przeznaczone dla osób większych oraz do dużych sypialni.

W ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszy się materac piankowy 160×190. Taki rozmiar to ergonomiczne rozwiązanie dla osób, które mają nieduże sypialnie lub chcą w jednym pokoju zmieścić dwa łóżka – np. w pensjonatach czy hotelach. Krótszy materac idealny będzie dla osób o wzroście max. 180 cm. Ważne by materac do łóżka 160×190 był idealnie dopasowany. Dlatego przed zakupem sprawdź wymiary stelaża. Zobacz też, jaką głębokość ma rama. Niektóre łóżka są tak skonstruowane, że zbyt niski materac spowoduje, że będziesz się w nocy obijać o drewniane boki.

Kto powinien wybrać materac piankowy do spania?

Materace piankowe polecane są niemal dla każdego. Idealnie sprawdzą się do dziecięcych łóżeczek, dbając o delikatny jeszcze kręgosłup Twojej pociechy. Ale równie dobrze sprawdzą się w roli osobistego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrana twardość pianki zapewni Ci komfort na długie lata. Pianka spowoduje, że pożegnasz się z bólami kręgosłupa. Nie będziesz odczuwać nacisku na mięśnie i przede wszystkim wyśpisz się jak nigdy. Materace piankowe polecane są również w przypadku alergii. W przeciwieństwie do tych wypełnionych np. trawą morską nie gromadzą w swoim wnętrzu roztoczy.

Wiesz już, jakie są zalety piankowego materaca. Kieruj się nimi, a z pewnością dokonasz właściwego zakupu.