Materac nawierzchniowy 100×190 to najlepszy zakup dla osób, które chcą podnieść komfort snu na niewygodnym materacu lub zużytej wersalce. Tzw. topper może mieć różne właściwości, w zależności od jego wypełnienia. Dowiedzmy się więcej na temat materacy nawierzchniowych!

Materac nawierzchniowy – jaki to materac?

Materac nawierzchniowy może być nazywany topperem, ale też nakładką na materac. Na pierwszy rzut oka przypomina normalny materac, ale jest od niego dużo cieńszy. Typowe materace mają grubość co najmniej 20 cm. Materace nawierzchniowe mają około 5-7 cm. Dlatego nie są stworzone po to, by zastąpić materac bazowy. Stanowią jego uzupełnienie.

Materac nawierzchniowy 100×190 ma za zadanie:

 • zwiększyć komfort snu, jeśli nasz stary materac z biegiem lat przestał być wygodny,
 • wyrównać powierzchnię spania, kiedy pojawiały się na niej nierówności,
 • dostosować twardość podłoża do snu. Zdarza się, że kupimy za twardy lub za miękki materac. W takiej sytuacji zamiast oddawać materac możemy kupić topper. Topper będzie dodatkowo chronić nasz materac przed zabrudzeniami i wydłuży jego żywotność. Materace nawierzchniowe mają pokrowce, które w razie potrzeby można zdjąć i wyprać.

Do wykonania materacy nawierzchniowych wykorzystywane są różne rodzaje pianek, w tym:

 • pianka wysokoelastyczna, którą znajdziemy w materacu Hilding Tenor. W jego wnętrzu kryje się pianka FloFom, która jest nie tylko elastyczna, ale też posiada właściwości chłodzące;
 • pianka termoelastyczna, z której wykonany jest materac Hilding Alt. Dokładniej jest to pianka Visco, która reaguje na temperaturę ciała i daje efekt otulenia, i wygody. W materacu Hilding Alt producent zastosował też piankę poliuretanową FlexiFoam, wysoce elastyczną i plastyczną;
 • pianka lateksowa, którą zastosowano w materacu Hilding Blues. Jest to sprężysta i odbojna pianka, która zapewnia wrażenie „unoszenia”.

Hiding Anders - materace nawierzhnioweJaki materac nawierzchniowy wybrać? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ każda pianka gwarantuje inne właściwości materaca. Zastanówmy się, jakie aspekty mają dla nas największe znaczenie i na tej podstawie wybierzmy odpowiedni materac nawierzchniowy 100×190.

Nie zapominajmy, że dużą rolę odgrywa jakość materacy nawierzchniowych. Tą zagwarantują nam materace Hilding. Hilding znajduje się w czołówce producentów, którzy oferują swoim klientom bardzo wytrzymałe materace nawierzchniowe, znacznie wpływające na komfort i jakość snu.

W jakich rozmiarach oferowane są materace nawierzchniowe?

Materace nawierzchniowe dostępne są w wielu rozmiarach, zarówno na łóżka pojedyncze, jak i podwójne. Modele jednoosobowe mają szerokość od 80 do 120 cm i długość 190 lub 200 cm. Z kolei modele dwuosobowe mają od 140 do 180 cm szerokości oraz 190 lub 200 cm długości.

Jaki rozmiar materaca nawierzchniowego będzie dla nas najlepszy? Jeżeli śpimy na łóżku pojedynczym, optymalnym wyborem będzie materac nawierzchniowy 100×190 cm. Z kolei standardowe wymiary materaca dla par to 160 cm szerokości i 190 lub 200 cm długości. Na pewno im więcej powierzchni do spania, tym będzie nam wygodniej.

Jakie zalety i wady posiada materac nawierzchniowy 100×190?

Materace nawierzchniowe mają swoje wady i zalety. Poznajmy ich mocne i słabe strony.

Plusy materaca nawierzchniowego:

 • poprawa jakości snu i odłożenie w czasie konieczności zakupu nowego materaca lub nowej wersalki,
 • likwidacja wszelkich nierówności, które utrudniają nam przyjęcie wygodnej pozycji,
 • możliwość wyboru różnych twardości materacy: twardy materac 100×190 będzie dobrym wyborem dla osób o większej wadze, z kolei materac średnio twardy lub miękki zadowoli potrzeby osób o szczuplejszej sylwetce,
 • łatwiejsze utrzymanie łóżka w czystości. Materace nawierzchniowe są wyposażone w zdejmowane pokrowce, które można ściągnąć i wyprać,
 • wydłużenie żywotności materaca bazowego,
 • możliwość stosowania materaca nawierzchniowego również podczas podróży. Topper jest lżejszy i cieńszy, niż standardowy materac, dlatego można go zrolować i zapakować do samochodu, i spać na nim w hotelu.

Minusy materaca nawierzchniowego:

 • mniejszy wybór materacy nawierzchniowych w stosunku do standardowej oferty materacy klasycznych,
 • konieczność dopasowania rozmiaru materaca nawierzchniowego i bazowego,
 • niemożność zastąpienia nim materaca bazowego – toppery są zbyt cienkie, aby zapewniały wartościowy sen.

Zalety materacy nawierzchniowych 100×190 zdecydowanie przeważają nad ich wadami. Dlatego jeżeli łóżko, na którym śpimy, przestało nam służyć, warto przemyśleć zakup toppera i poprawić jakość swojego snu.