Współczesny styl życia nie zawsze sprzyja naszemu zdrowiu. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas decyduje się na jego zmianę m.in. poprzez wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych czy podniesienie poziomu aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, to warto najważniejsza jest motywacja, dzięki której idziemy naprzód. A gdzie jej szukać?
8 wskazówek, gdzie szukać motywacji do zmiany stylu życia
W pierwszej kolejności określamy cel zmiany stylu swojego życia. Zastanówmy się, co dokładnie chcielibyśmy zmienić oraz w jaki sposób możemy to osiągnąć. W wielu przypadkach to właśnie korzyści płynące z tych zmian są naszą główną motywacją. Niemniej jednak, gdzie jeszcze warto szukać inspiracji? Oto osiem wskazówek!
Wskazówka 1 – edukacja
Zmiana stylu życia to poważna decyzja, która wpływa na naszą codzienną rutynę. Pamiętajmy jednak, aby dowiedzieć się nieco więcej w tym temacie, zwłaszcza jeśli zmiany te dotyczą zwiększenia aktywności fizycznej czy zmianę diety.
Wskazówka 2 – stopniowe wprowadzanie zmian
Rzucanie się na głęboką wodę pod wpływem chwili często kończy się odrzuceniem nowego stylu życia oraz powrót do starych nawyków. Najlepiej wprowadzać stopniowe zmiany, których nie odczujemy w tak gwałtowny sposób.
Wskazówka 3 – nie odkładaj niczego na potem
Często nie mamy ochoty wykonywać danej czynności w tym momencie. Ma to negatywny wpływ na kształtowanie zdrowych nawyków i właśnie dlatego postarajmy się nie odkładać niczego na potem. Być może w tej chwili nie mamy ochoty czegoś zrobić, ale kto wie – może wciągniemy się w wykonywanie danej czynności?
Wskazówka 4 – myślenie o efekcie
Usiądźmy, zamknijmy oczy i zastanówmy się, co by było, gdybyśmy teraz zaczęli działać. Czy widzimy, jakie nasze osiągnięcia? A może w tej chwili czujemy już pozytywne emocje, które wiążą się z tym działaniem? Być może właśnie myślenie o efekcie będzie naszą największą motywacją!
Wskazówka 5 – znalezienie oparcia w innych
Ciężko samemu wytrwać w swoich postanowieniach. Być może jedną z lepszych opcji będzie porozmawianie z osobami bardziej doświadczonymi lub chcących osiągnąć to samo, co my. W ten sposób będziemy mogli znaleźć motywację np. do realizacji swoich pasji czy wspólnego treningu.
Wskazówka 6 – połączenie przyjemnego z pożytecznym
Świetną opcją jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. W ten sposób wykształciły nowy schemat myślenia, który opiera się na motywujących nas założenia. Oprócz tego świetnie sprawdza się tutaj aplikacje do monitorowania postępów.
Wskazówka 7 – wypracowanie systemu nagród
Dobrą motywacją jest ustalenie różnych nagród, które będą nas motywować do działania. Może to być wyjście na miasto, wyjazd czy zakup ubrania. Unikajmy jednak nagradzania się jedzeniem, gdyż może wpłynąć to na nasze nawyki żywieniowe.
Wskazówka 8 – zadbanie o zdrowy sen
Obecnie coraz więcej mówi się o tym, że zdrowy sen ma znaczący wpływ na nasz organizm pod kątem fizycznym i psychicznym. Dbając o wysokiej jakości wypoczynek, mamy pewność, że nasze ciało będzie gotowe na nowy dzień, a także poczujemy spory zastrzyk energii! Zadbajmy jednak o odpowiednie warunki do wypoczywania, które obejmują m.in. dobry materac do spania www.sleepinghouse.pl/135-materace-120×200.
Co w negatywny sposób wpływa na zmianę naszego stylu życia?
Mówi się, że chcieć to móc. Jednak w rzeczywistości powiedzenie to nie jest do końca prawdziwe, gdyż istnieje wiele czynników, które w negatywny sposób wpływają na naszą motywację. A o jakich warto wiedzieć?
Po pierwsze – brak poczucia skuteczności i strach przed niepowodzeniem
Każda wykonywana przez nas czynność wymaga wielokrotnego powtarzania. W ten sposób zyskamy cenne doświadczenie, które pomoże nam uchronić się przed błędami. Nie bójmy się jednak podejmować różnych wyzwań – nawet jeśli coś może nam nie wyjść. W końcu nie dowiemy się, jak to jest, jeśli nie spróbujemy.
Po drugie – perfekcjonizm i nadmierna kontrola
W wielu sytuacjach perfekcjonizm prowadzi do utrudnienia codziennego funkcjonowania oraz demotywuje nas do zmiany stylu życia. W końcu nic nam nie wychodzi. Warto zatem obniżyć standardy i nabrać w czymś wprawy, a dopiero później dążyć do perfekcji.
Po trzecie – stwierdzenie „muszę”, „powinnam” lub „nie wolno mi”
Tak naprawdę niczego nie musimy, a każda podjęta przez nas czynność powinna być zgodna z naszymi przekonaniami. Nie zmuszajmy się do czegoś, czego nie lubimy tylko dlatego, że czegoś nam nie wolno lub coś powinniśmy zrobić. Najważniejsze, aby wszelkie kroki w dążeniu do zmiany stylu życia były zgodne z nami.
Motywacja do zmiany stylu życia może przychodzić z różnych źródeł. Tak naprawdę na każdego wpływa coś innego i właśnie dlatego ważne jest, aby znaleźć działania, które korzystnie wpływają na nas. A gdy już znajdziemy motywację, to starajmy się ją podtrzymać i nie poddawać się w obliczu różnych trudności!