Życie w ciągłym biegu, pośpiech, chaos i brak czasu na wszystko… Jeśli to brzmi znajomo, to znaczy, że mamy problem z codzienną organizacją i uporządkowaniem. Choć na początku może wydawać nam się, że nie jest to problem, z czasem może okazać się inaczej. Jak to zmienić i stać się lepiej zorganizowanym? Sprawdź!

Dlaczego warto zadbać o dobrą organizację i porządek?

Nie można ukryć, że ludzie różnią się od siebie. Niektórzy mają naturalną tendencję do bycia dokładnym i rozważnym. Inni z kolei cechują się większą impulsywnością i brakiem kontroli. Jeśli należymy do tej drugiej grupy, na co dzień możemy mieć problem z tym, aby odpowiednio zarządzać i organizować naszą rzeczywistością. Niestety, może to przynieść nam pewnych trudności. Umiejętności te są bowiem niezbędne do funkcjonowania w pracy, ale i nie tylko. Odpowiednie zarządzanie czy uporządkowanie pomaga nam osiągać nasze cele i w pełni wykorzystywać wolny czas. Możemy w ten sposób być bardziej produktywni i efektywni. Unikniemy sytuacji, w której musimy robić coś na ostatnią chwilę. Dzięki temu pozbędziemy się chaosu i zamieszania, które na dłuższą metę mogłyby okazać się dla nas szkodliwe. Umiejętne organizowanie swoich planów i obowiązków sprawia, że nie musimy stresować się tym, że z czymś się nie wyrobimy. Stajemy się bardziej spokojni, bo mamy wszystko pod kontrolą. Często się okazuje, że kiedy wcześniej coś dokładnie zaplanujemy, jeszcze zyskamy dodatkową wolną chwilę dla siebie. W ten sposób nie będziemy czuli, że czas ucieka nam między palcami. Będziemy żyć bardziej tu i teraz, co pozytywnie przełoży się na nasze życie.

Planuj

Jak być bardziej zorganizowanym i uporządkowanym?Może wydawać się to oczywiste, ale warto o tym wspomnieć: planowanie może nam wiele ułatwić. Jeśli idziemy przez życie na ślepo, nie mając tak właściwie pojęcia, co robimy, może to wywołać pewien lęk i niepokój. Planowanie pozwala nam pozbyć się tej niepewności. Dzięki temu możemy mniej więcej przygotować się na to, co nas czeka. Planując, możemy wykorzystać nasz czas mądrze i skutecznie. Możemy zaplanować, co tylko chcemy – listę zakupów, godziny pracy czy też spotkania ze znajomymi. Zabierze nam to dosłownie parę minut, a może przynieść wiele korzyści.

Ustal priorytety

Nawet jeśli będziemy chcieli, nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to, co sobie zaplanowaliśmy. Czasem tak się dzieje i to zupełnie normalne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby jasno i wyraźnie ustalić priorytety. Dzięki nim będziemy wiedzieli, co najbardziej wymaga naszej uwagi, a co możemy odłożyć na później. Skoncentrowanie się na tych naprawdę istotnych sprawach pomoże nam doprowadzić je do końca. Mając priorytety, nie będziemy zadręczać się tym, że czymś się nie zajmujemy. Łatwiej też będzie nam się zorganizować i wziąć do pracy.

Popraw swoją zdolność koncentracji

Nierzadko okazuje się, że to trudność z koncentracją i skupieniem się na czymś konkretnym uniemożliwia nam bycie bardziej zorganizowanym i uporządkowanym. Mamy zbyt wiele bodźców i nie potrafimy usiąść i zastanowić się, co tak naprawdę jest konieczne. Często jest tak, że zaczynamy mnóstwo rzeczy na raz, ale potem ich nie kończymy. Jak to zmienić? Powinniśmy popracować nad swoją zdolnością do koncentracji. Mimo tego, że w obecnych czasach nie jest to łatwe, wciąż możemy zrobić coś, co pomoże naszej koncentracji. Zacznijmy od odłożenia telefonu i zajęcia się czymś kreatywnym. Zajęcia takie jak czytanie, malowanie czy szydełkowanie rozwija naszą umiejętność skupienia się. Pomocne będzie również praktykowanie medytacji. Dzięki niej możemy pozbyć się niepotrzebnych myśli i skupić się na tym, co tu i teraz.

Zarządzaj swoim czasem

Nasz czas to wartość i nie powinniśmy o tym zapominać. Szanujmy go i upewnijmy się, że odpowiednio wykorzystujemy nasze wolne chwile. Możemy podzielić nasz dzień na bloki, aby upewnić się, że zrobimy wszystko, co chcemy. Dzięki temu wygospodarujemy czas zarówno na pracę, jak i na czytanie swojej ulubionej książki czy trening. Ważne, aby mieć to pod kontrolą – inaczej może się okazać, że spędzamy połowę dnia, przeglądając telefon. Nie ma wątpliwości, że to nie pomoże nam być bardziej zorganizowanym i uporządkowanym.

Zadbaj o wypoczynek

Musimy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, jak bardzo zorganizowani i uporządkowani będziemy, jeśli nie zadbamy o nasz wypoczynek, nasze starania nie przyniosą żadnych skutków. Nie jesteśmy bowiem w stanie skutecznie zarządzać czasem, gdy czujemy się okropnie zmęczeni i niewyspani. Kiedy będziemy niewypoczęci, będzie nam brakowało motywacji do tego, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zająć się swoimi sprawami. W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że dbamy o siebie i regularnie się wysypiamy. Dopiero potem możemy zająć się innymi kwestiami. Jak zatem zatroszczyć się o to? Musimy stworzyć sobie optymalne warunki do snu. Ważne, abyśmy czuli się przytulnie i komfortowo w naszej sypialni. Dobrze, aby oprócz tego zwrócić uwagę na jakość wybieranych przez nas artykułów sypialnianych. Szczególnie istotne jest to w przypadku materaca. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas model zapewni nam najwyższą wygodę, upewnijmy się, że pochodzi od sprawdzonego i zaufanego producenta. Takie produkty znajdziemy między innymi w sklepie stacjonarnym Kalisz. Warto ponadto zaopatrzyć się w pozostałe artykuły sypialniane, takie jak kołdra, która powinna być dopasowana do aktualnej pory roku.

Bierz pod uwagę swoje samopoczucie

Nie jesteśmy robotami – nie zawsze będziemy w stanie dawać z siebie sto procent. Zamiast się zamęczać, weźmy pod uwagę nasze samopoczucie i na podstawie tego dopasujmy czynności na dany dzień.

Bycie zorganizowanym i uporządkowanym jest prostsze, niż mogło nam się wydawać. Wystarczy wprowadzić kilka nawyków, dzięki którym opanowanie codziennego rozgardiaszu stanie się prostsze. Zarządzanie czasem, ustalenie priorytetów, tworzenie list, a także zadbanie o wypoczynek na pewno nam pomogą!