Posiadanie psa to ogromna odpowiedzialność. Wielu opiekunów po przyjęciu pod swój dach zmienia nieco tryb życia i dopasowuje go do potrzeb zwierzaka. Wówczas egzotyczne wczasy zmieniają się na długie wycieczki górskie lub spacery po plażach dla psów nad Bałtykiem. A co zrobić wówczas, gdy chcesz odpocząć nieco od swojego psa i zrelaksować się bez niego? Czy pozostawienie pupila w hotelu lub pod opieką petsittera może być dobrym rozwiązaniem?

Hotel dla psa – za i przeciw

Pozostawienie psa w hotelu to bardzo indywidualna kwestia. Niektóre będą czuły się tam wyśmienicie i już w progu drzwi zapomną o rozłące ze swoim opiekunem. Inne z kolei nie będą w stanie odnaleźć się w otoczeniu obcych ludzi, bez towarzystwa swojego właściciela. Psa w hotelu warto pozostawić przede wszystkim wówczas, gdy szybko nawiązuje nowe znajomości i ceni sobie kontakt z innymi zwierzętami. Kilka dni w takim miejscu to okazja do socjalizacji i zaspokajania emocjonalnych potrzeb w towarzystwie przedstawicieli swojego gatunku. Wiele hoteli zapewnia też psom różnorodne aktywności. Mnogość spacerów i zabaw jest czasem bardziej obfita niż w domu.

Istnieją jednak różne czynniki, które świadczą o tym, że hotele dla psów nie są najlepszym miejscem dla Twojego czworonoga. Oczywistym problemem jest stres. Jeśli pupil jest lękliwy, pobyt w hotelu z pewnością będzie dla niego ciężkim przeżyciem. Poza tym w miejscu, w którym znajduje się wiele psów, istnieje ryzyko pojawienia się zachowań agresywnych, a w efekcie – urazów. Może też okazać się, że zwierzak zarazi się chorobą od innego psa przebywającego w hotelu.

Opieka petsittera

Wakacje psich opiekunów - jak wybrać hotel dla pupila?Psy, które nie lubią dużych zmian i są dość nieufne, zdecydowanie lepiej poczują się pod opieką petsittera. Wówczas zwierzak nadal będzie przebywał w spokojnych, domowych warunkach. Znacznie zmniejszy się ilość otaczających go stresorów, które negatywnie wpływałyby na jego samopoczucie podczas wakacji.

Pamiętaj o tym, aby przed dodaniem psa pod opiekę dogsittera upewnić się, czy posiada on odpowiednie kwalifikacje. Przekaż mu też wszelkie informacje dotyczące Twojego psa, które mogą ułatwić mu pracę. Dotyczy to nie tylko podstaw, takich jak porcjowanie karmy, ale także szczegółów w zakresie ulubionych zabaw, aktywności i częstotliwości spacerów. Wszystko to ma znaczenie!

Jaki hotel wybrałby Twój pies?

Hotele dla psów są zlokalizowane w wielu większych miastach, takich jak Kalisz. Coraz częściej pojawiają się też na obrzeżach, a nawet na wsiach. Czym kierować się podczas poszukiwania bezpiecznego miejsca dla ukochanego zwierzaka?

  • Zdrowie – hotel powinien traktować jako podstawowy standard sprawdzanie zaświadczeń o szczepieniach, a także wymagać dokumentacji dotyczącej zabezpieczenia psa przed pasożytami.
  • Dzień próbny – jeśli Twoje wakacje są długie, koniecznie skorzystaj z dnia próbnego. Wówczas zobaczysz, jak Twój pies czuje się z hotelowymi pracownikami.
  • Doświadczenie – pracownicy powinni być kompetentni. Do ich obowiązków należy nie tylko bieżąca opieka, ale także ewentualne udzielanie pierwszej pomocy i konsultowanie się z weterynarzem.
  • Infrastruktura – wyposażenie jest ważne. Zupełnie inne będzie samopoczucie psa, który zostanie zamknięty w zewnętrznym kenelu, niż zwierzaka umieszczonego w domowym pokoju. Pamiętaj o zabezpieczeniach – muszą ograniczać do minimum ryzyko konfliktów wśród przebywających w obiekcie zwierząt.
  • Opieka – wybierz miejsce, w którym dzień Twojego psa będzie wyglądał podobnie, jak w domu. Uwzględnij rutynę dnia i zastanów się nad tym, czy będzie odpowiadała Twojemu czworonogowi.
  • Cena i warunki – koszt doby z reguły jest uzależniony przede wszystkim od lokalizacji obiektu, jego wielkości i rodzaju świadczonej opieki.
  • Informacje – ważne jest to, aby opiekun psa otrzymywał na bieżąco informacje dotyczące funkcjonowania swojego pupila w hotelu.

Jak przygotować psa do pobytu w hotelu?

Przed pozostawieniem psa w hotelu, koniecznie wyposaż go w całą wyprawkę. Podstawą jest zabranie ze sobą legowiska. Pomyśl o tym, jak rezerwujesz swój hotel na wakacje. Z pewnością wiesz, że materac jest bardzo ważną częścią sypialni i zwracasz uwagę na to, jakie łóżka znajdują się w wybranym obiekcie. Pamiętaj też o komforcie swojego psa i zapewnij mu komfortowe legowisko, pachnące domem.

Spakuj pupilowi ulubione zabawki, karmę i wszelkie suplementy diety. Stwórz plik, który wydrukujesz. Muszą się w nim znaleźć informacje dotyczące wymagań żywieniowych, schemat rutyny psa (godziny spacerów, pory karmienia), numer telefonu, a także inne wiadomości, które uznasz za potrzebne. Nie zapomnij też o dokumentach i formalnościach. Najwygodniejsze będzie przygotowanie specjalnej teczki. Umieść w niej książeczkę zdrowia, pełną dokumentację medyczną i kontakt do weterynarza zajmującego się na co dzień Twoim psem.

Wiele psów podczas przebywania w obcym miejscu dobrze czuje się wówczas, gdy posiada przedmiot pachnący właścicielem. Zostaw czworonogowi swoją koszulkę lub poszewkę na poduszkę, a z pewnością zwiększysz jego komfort podczas pierwszych dni w hotelu dla psów.

Pozostawienie psa pod opieką doświadczonego petsittera lub w hotelu to nie koniec świata! Choć może Ci się wydawać, że jest to krzywdzące dla pupila, może się zdarzyć, że tak naprawdę będzie się on tam doskonale bawił. Pamiętaj tylko o tym, aby na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo. Sprawdź warunki panujące w obiekcie i skontroluj kompetencje pracowników.