Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez urządzeń elektronicznych. Telewizory, komputery, telefony… Nie można zaprzeczyć, że nowoczesne technologie zawładnęły naszym światem. Wykorzystujemy je, aby pracować, uczyć się, szukać informacji czy po prostu dostarczyć sobie rozrywkę. Warto wiedzieć, że mimo że mogą być bardzo pomocne, korzystanie z nich wiąże się z różnymi skutkami. Część z nich może wywołać niebieskie światło. Czym jest i jak na nas oddziałuje? Dowiedz się więcej!
Czym jest niebieskie światło?
Niebieskie światło to rodzaj światła, które obecne jest między innymi w świetle słonecznym. Zawiera specyficzne pasmo niebieskofioletowe, będące naturalnym zjawiskiem, które w odpowiedniej ilości nie zaburza pracy naszego organizmu. Jednak z racji tego, iż emitowane jest również przez ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, komputery, laptopy, tablety czy inne wyświetlacze, zaczyna stanowić duże zagrożenie. W dzisiejszych czasach jesteśmy praktycznie cały czas narażeni na działanie niebieskiego światła. Jego nadmiar i zbyt długie oddziaływanie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Jak działa na nas niebieskie światło?
Dla wielu osób zaskoczeniem będzie, że niebieskie światło w prawidłowej skali przynosi nam korzyści. Odpowiada bowiem za regulację zegara biologicznego i utrzymanie koncentracji. Jego obecność w świetle słonecznym pomaga nam zachować odpowiednie funkcje. Niestety, jego zbyt duża ilość znacząco nam szkodzi. Nadmiar nie jest dobry w żadnym przypadku, również w tym.
Obszar, na który najbardziej wpływa niebieskie światło, to nasz wzrok. Wystawiając się na dużą siłę niebieskiego światła, szybko zauważymy, co robi ono z naszymi oczami. Po pierwsze, zmusza ono nerwy wzrokowe do intensywnej pracy. Na skutek tego zostają zaburzone procesy metaboliczne w siatkówce oka. To zaś z kolei prowadzi do uszkodzenia komórek receptorowych, co przyszłościowo może przyczynić się do znacznego pogorszenia wzroku.
Należy wspomnieć również o tym, że niebieskie światło oddziałuje na proces wydzielania melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za nasz sen i regulację zegara biologicznego. Wynika to z tego, że dla organizmu niebieskie pasmo kojarzy się z czasem dziennym, ponieważ naturalnie obecne jest głównie w świetle słonecznym. Jeśli zatem korzystamy z ekranów w godzinach wieczornych, kiedy to teoretycznie powinniśmy przygotowywać się do snu, stajemy się pobudzeni i mamy trudności z zaśnięciem. Na dłuższą metę może to prowadzić do poważnych zjawisk jak na przykład bezsenność.
Skutki niebieskiego światła
Korzystając z urządzeń elektronicznych, musimy mieć na uwadze szkodliwe działanie niebieskiego światła. Należy pamiętać o tym w przypadku dzieci i nastolatków, które często nie zdają sobie sprawy z wagi problemu i spędzają długie godziny na komputerze czy telefonie. To jednak może doprowadzić do takich skutków jak:
-
zmęczenie,
-
suchość oka,
-
łzawienie,
-
uczucie pieczenia,
-
zaburzone widzenie,
-
ból głowy,
-
spadek koncentracji,
-
problemy ze snem,
-
zwyrodnienie plamki żółtej.
Jak chronić się przed działaniem szkodliwego światła?
Niebieskie światło znacząco oddziałuje na nasze zdrowie. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy złagodzić jego szkodliwą moc. Warto postawić na nie zwłaszcza wtedy, gdy dużo korzystamy z urządzeń elektronicznych lub mamy pracę, która wymaga od nas długotrwałego używania komputera. Pierwszą metodą na niebieskie światło jest zainwestowanie w specjalne oprawki, które posiadają powłokę antyrefleksyjną, niwelującą nieprzyjemne aspekty światła emitowanego z lamp LED. Jeśli nie mamy wady wzroku, będzie to profilaktycznie rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy pogorszenia widzenia. W przypadku, w którym już posiadamy okulary, możemy udać się do optyka i poprosić o zainstalowanie takiej powłoki. Dzięki temu zapewnimy naszym oczom dodatkową barierę ochronną, bowiem ten element skutecznie odbija niebezpieczne promieniowanie.
Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to wybór odpowiednich sprzętów. Niech zakup nowego telewizora czy komputera nie będzie przypadkowy – przemyślmy dokładnie tę sprawę i postawmy na modele, które posiadają właściwości zmniejszające niekorzystne działanie niebieskiego światła. W coraz większej liczbie produktów używa się wyjątkową technologię OLED, dzięki której ilość niebieskiego światła wynosi zaledwie 30 procent. Przydatne okażą się również filtry antyrefleksyjne, które możemy zamontować na używanych przez nas ekranach.
Aspekt, który odgrywa w tym przypadku kluczową rolę, to nie tylko dobór urządzeń i zapewnienie ochrony – niezbędne jest ponadto wprowadzenie zdrowej higieny korzystania z telefonu bądź komputera. Musimy zadbać o to, aby zrównoważyć nasze użytkowanie tych sprzętów. Spędzanie całego dnia na laptopie na pewno nie będzie dobre dla naszego zdrowia. Z tego względu należy zatroszczyć się o równowagę, dzięki której nie będziemy musieli obawiać się konsekwencji związanych z niebieskim światłem. Nie zapominajmy o regularnych przerwach podczas używania nowoczesnych technologii. Jeśli zauważymy niepokojące nas objawy, jak najszybciej sięgnijmy po rozwiązania, dzięki którym zadbamy o nasze zdrowie.
Niebieskie światło to element, który nie powinien umknąć naszej uwadze podczas korzystania z urządzeń elektronicznych. Nie znaczy to, że mamy całkiem zrezygnować z ich użytkowania, warto jednak robić to z rozmysłem. Miejmy na uwadze nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie – w ten sposób będziemy mogli uniknąć szkodliwego działania niebieskiego światła.