Witamina C to jedna z najczęściej suplementowanych witamin w Polsce. Możemy ją przyjmować zarówno w postaci tabletek do połknięcia, jak i tabletek musujących. Kwas L-askorbinowy swego czasu wywołał burzę odnośnie tego, czy jest prawo- czy lewoskrętna. Z chemicznego punktu widzenia nie istnieje witamina C lewoskrętna, gdyż jest ona wyłącznie prawoskrętna, co wynika z jej budowy. A co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Czym jest witamina C?
Witamina C, inaczej kwas askorbinowy to związek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Jej właściwości od dawna są wykorzystywane w medycynie oraz kosmetologii. Jest skutecznym przeciwutleniaczem, przez co zwalcza wolne rodniki i poprawia pracę układu krążenia. Sam kwas askorbinowy jest substancją rozpuszczalną w wodzie. Oznacza to, że nie jest gromadzona w organizmie, tylko wydalana wraz z potem i moczem. Tym samym – przedawkowanie witaminy C jest trudne. Dawkowanie natomiast zależy od wieku, płci, stylu życia, chorób czy przyjmowanych leków. A jeśli czujemy, że rozpoczyna się u nas przeziębienie i nie chcemy spędzić dodatkowego czasu w łóżku, mimo tego, że jest tam wygodny materac multipocket? Najlepiej zwiększyć dawkę witaminy C do 1000 mg, a po konsultacji z lekarzem – nawet do kilku gram.
Jakie zastosowanie ma witamina C?
Witamina C to jedna z ważniejszych witamin, która charakteryzuje się licznymi właściwościami. Dzięki temu w korzystny sposób wpływa na organizm człowieka. Nic zatem dziwnego, że do najważniejszych funkcji, jakie pełni zaliczyć można:
- reguluje działanie układu odpornościowego,
- przyspiesza gojenie się ran i hamuje krwawienia dziąseł,
- wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne,
- spowalnia procesy starzenia skóry,
- obniża ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu,
- reguluje produkcję kolagenu.
Gdzie szukać witaminy C?
Witamina C zarówno mężczyzną, jak i kobietą najczęściej kojarzy nam się z cytrusami – cytryną czy pomarańczą. Owszem, znajdziemy ją tam, jednak są o wiele lepsze źródła tej substancji. Największa jej ilość występuje kolejno w:
- dzikiej róży,
- czarnej porzeczce,
- papryce,
- natce pietruszki,
- brukselce,
- brokułach.
Zbyt niski poziom kwasu askorbinowego w organizmie może przyczynić się do rozwoju szkorbuty, astmy czy spowodować znaczące osłabienie naczyń włosowatych. Jednak zdrowa i zbilansowana dieta nie doprowadza do wystąpienia niedoborów witaminy C.