W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest stosunkowo szybkie, a stres i presja codziennych czynności znacząco wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Z uwagi na to niezwykle ważne jest dbanie o aspekt, który odgrywa kluczową rolę w naszym ogólnym dobrostanie, a jest często pomijany, czyli życie seksualne. Jego jakość stanowi istotny element zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego, a poprawa może przynieść liczne korzyści dla ogólnego samopoczucia oraz w związku z partnerem. A jak można na niego wpłynąć? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Sposób 1 – dokształcanie się

Podstawą zwiększenia jakości życia seksualnego jest dokształcanie się. W internecie znajdziemy mnóstwo pomocnych materiałów, które rozwijają niemalże każde zagadnienia związane z życiem seksualnym. Dzięki nim możemy poznać kilka ciekawych faktów!

Sposób 2 – używanie nawilżenia

Zdarza się, że pogorszenie jakości stosunku wynika z fizjologicznych zmian, takich jak np. suchość pochwy, która rozpoczyna się w okresie okołomenopauzalnym. Aby uniknąć bolesnego stosunku, zaleca się stosowanie nawilżenia, czyli lubrykantu.

Jak poprawić jakość życia seksualnego?Sposób 3 – danie sobie czasu

Brak chęci na stosunek czy jego kiepska jakość często może wynikać z aktualnych problemów w życiu osobistym lub zawodowym. Najlepszym rozwiązaniem jest danie sobie czasu oraz przeglądanie negatywnie oddziałujących na nas kwestii.

Sposób 4 – ćwiczenie dotyku

Wypalenie fizycznej intymności można naprawić poprzez stosowanie techniki skupiania się na odczuwaniu. Co więcej, istnieje wiele książek i filmów edukacyjnych, z których możemy skorzystać, zgłębiając ten temat. Świetnym sposobem jest także zapytanie partnera o sposób dotykania. W ten sposób będziemy wiedzieć, jak to robić poprawnie.

Sposób 5 – próbowanie nowych pozycji

Nie ma nic gorszego niż rutyna w łóżku. Warto zatem przejrzeć różnego rodzaju pozycje i wypróbować je w sypialni! W ten sposób możemy znacząco podnieść jakość seksu, a także pokonać liczne problemy, takie jak brak stymulacji punktu G.

Sposób 6 – spisywanie swoich fantazji

Bez dwóch zdań to ćwiczenie jest w stanie poprawić jakość stosunku. Wypisanie fantazji, przeglądanie ich z partnerem, a następnie realizacja jest kolejnym świetnym sposobem na przełamanie rutyny w łóżku. Jeśli nie wiemy, co nas kręci, to możemy pomyśleć o różnych doświadczeniach i zastanowić się, co nas podnieca. Alternatywa jest obejrzenie filmu, który nas pobudza, a następnie podzielenie się swoją opinią z partnerem.

Sposób 7 – ćwiczenie mięśni Kegla

Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą poprawić swoją sprawność seksualną poprzez wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy. Możemy to zrobić m.in. poprzez zaciskanie mięśni, których byśmy użyli, jeśli chcielibyśmy zatrzymać mocz podczas jego oddawania. Zacisk wykonuje się na 2-3 sekund, a następnie puszcza. Zaleca się 10-krotne powtórzenie. Ćwiczenie to jest o tyle fajne, iż jesteśmy w stanie wykonać je w każdym miejscu – w czasie jazdy, siedząc przy biurku czy też stojąc. Co więcej, w domu kobiety mogą korzystać z ciężarków dopochwowych, aby dodać mięśniom wytrzymałości.

Sposób 8 – zrelaksowanie się

Być może nie każdy z nas wie, ale zrelaksowanie się przed seksem niesie ze sobą wiele korzyści! Przede wszystkim pozytywnie wpływa na jakość stosunku, gdyż przyczynia się do zmniejszenia stresu oraz napięcia. Są to dwa główne czynniki odpowiadające za komfort fizyczny i psychiczny podczas zbliżenia. Nie zapominajmy także, że relaks pozwala na przygotowanie ciała, co w znaczący sposób wzmaga odczuwaną w czasie seksu przyjemność.

Sposób 9 – zadbanie o wygodne łóżko

Na poprawę jakości życia seksualnego bez dwóch zdań wpływa także wygodne łóżko. Komfortowy materac www.sleepinghouse.pl/133-materace-80×200, który jest dopasowany do naszych potrzeb oraz preferencji jest w stanie zapewnić nie tylko komfortowy sen, ale także udane współżycie. Odpowiada on m.in. za jakość i satysfakcję stosunku. Nie zapominajmy także o komfortowej poduszce oraz kołdrze! W przypadku pościeli najlepszym rozwiązaniem będzie przyjemny w dotyku materiał, który nie będzie w stanie nas rozproszyć.

Sposób 10 – wzajemne zrozumienie i akceptacja

Zarówno akceptacja siebie, jak i partnera jest niezwykle ważnym elementem udanego współżycia. Obejmuje to wspieranie oraz poszanowanie indywidualnych potrzeb. A jeśli powstaną różnice, to postarajmy się stworzyć atmosferę pełną zaufania i bezpieczeństwa, która pozwoli nam swobodnie porozmawiać na ten temat.

Sposób 11 – odpowiednia komunikacja

Otwarta komunikacja z partnerem to podstawa udanego życia seksualnego. Ważne jest tutaj dzielenie się swoimi potrzebami, pragnieniami i obawami. Upewnijmy się zatem, że partner również czuje się swobodnie w wyrażaniu swoich uczuć. Rozmowy na te tematy pomagają zrozumieć oczekiwania obu stron, a także ułatwią budowanie więzi emocjonalnej.

Jak widać, nie ma jednoznacznej recepty na poprawę życia seksualnego, ponieważ każdy związek jest wyjątkowy, a indywidualne potrzeby partnerów mogą się różnić. Kluczem do sukcesu jest jednak otwarta komunikacja, zrozumienie potrzeb i pragnień swojego partnera oraz gotowość do eksperymentowania i odkrywania nowych aspektów intymności.