Ból kręgosłupa może dopaść każdego i to niezależnie od wieku czy trybu życia. Istnieje wiele mniej lub ważniejszych przyczyn, które przyczyniają się do krótkotrwałego dyskomfortu. Zignorowanie go lub zaniedbanie swojego kręgosłupa może przyczynić się do rozwoju licznych schorzeń. A co warto wiedzieć o najczęstszych problemach z kręgosłupem oraz jak o niego zadbać? 

Ból pleców a schorzenia kręgosłupa 

Rozwijając temat schorzeń kręgosłupa, warto dokładnie wiedzieć, z czym musimy się mierzyć. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że ból pleców nie jest równoznaczny z od razu rozwijającymi się zmianami patologicznymi. Do najczęstszych przyczyn zalicza się tutaj:

  • nadwyrężone mięśnie lub więzadła,
  • wypadnięcie lub pęknięcie dysku,
  • zapalenie kości i stawów,
  • skrzywienia kręgosłupa,
  • osteoporoza.

Oprócz tego ból może wynikać także z braku aktywności fizycznej, nadwagi lub otyłości czy przyjmowaniu nieprawidłowej pozycji ciała. Sam stres prowadzi do ciągłego napięcia mięśni, co również powoduje dyskomfort. A co ze schorzeniami kręgosłupa? Tak naprawdę jest to szeroka grupa dolegliwości, z którymi możemy się zmagać. Istnieje równie wiele sposobów, aby móc zmniejszyć szanse na ich wystąpienie, a jednym z nich są materace 140×200 cm. Ofertę do materacy znajdziesz tu: https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200. Zatem, co dokładnie powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa - jaką funkcję pełni tu sypialnia?Wśród schorzeń kręgosłupa znajdziemy m.in. wady postawy, które objawiają się niefizjologiczną postawą ciała. Dotyczą one głównie dzieci, jednak nie tylko. Dzieli się je na wrodzone, wynikające z wad wrodzonych kości i mięśni oraz nabyte, których przyczyną jest siedzący tryb życia, nadwaga czy brak ruchu. Natomiast do najczęstszych schorzeń kręgosłupa zalicza się między innymi:

  • chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa – jedno z najczęstszych schorzeń kręgosłupa, następuje w efekcie starzenia się i polega na uszkodzeniu chrząstki stawowej,
  • dyskopatię – polega na przemieszczaniu się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na zewnątrz, co powoduje ucisk na nerw lub rdzeń kręgowy,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – dość częsta choroba, która zaczyna się między 17. a 35. rokiem życia i dotyczy głównie stawów międzykręgowych,
  • kręgozmyk – deformacja kręgosłupa, polegająca na przesunięciu kręgów względem siebie,
  • stenozę kanału kręgowego – jest to patologiczne zwężenie kanału kręgowego, a najczęściej wymienionym objawem jest ból nóg, który pojawia się nawet po przejściu krótkiego dystansu.

Schorzenia kręgosłupa a komfortowa sypialnia

Komfortowa sypialnia to miejsce, które pod każdym względem jest do nas dopasowane. Jednak w kontekście schorzeń kręgosłupa zwracamy tutaj szczególną uwagę na łóżko. Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale poprzez jego odpowiednie skomponowanie, jesteśmy w stanie znacząco zredukować dolegliwości bólowe wynikające z problemów związanych z kręgosłupem. Co więcej, jest w stanie zminimalizować ryzyko kształtowania się wad postawy! Zatem, co warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim warto postawić na materace ortopedyczne, które uwzględniają osobiste potrzeby i preferencje użytkownika. Oprócz tego nie zapominajmy o tym, jak ważna jest pozycja, w której wypoczywamy! Dzieli się je na trzy podstawowe, czyli:

  • spanie na brzuchu – źle wpływa na kręgosłup, w tym odcinek szyjny, piersiowy czy lędźwiowy, przez co przyczynia się do rozwoju lub pogłębienia chorób kręgosłupa. Mamy tutaj do czynienia także z nadmiernym uciskiem na narządy wewnętrzne, co negatywnie wpływa m.in. na układ oddechowy i trawienny,
  • spanie na boku, inaczej pozycja embrionalna – obciążamy tutaj kręgosłup oraz unikniemy bólu pleców i kolan, jednak musimy pamiętać o tym, aby głowa znajdowała się w tej samej linii, co plecy. Dodatkowo warto założyć cienką poduszkę między nogi,
  • spanie na plecach – najlepsza pozycja do spania dla kręgosłupa, gdyż odciążamy wszystkie stawy i mięśnie. Wynika to z faktu, iż masa rozkłada się równomiernie na łóżku, przez co nie dochodzi do ucisku na narządy wewnętrzne, a krew swobodnie krąży w ciele.

Jak dbać o kręgosłup? 

W unikaniu schorzeń oraz dolegliwości bólowych kręgosłupa niezwykle ważne są działania profilaktyczne. Jednak pomagają one również w złagodzeniu odczuwalnego dyskomfortu przy rozwiniętych już chorobach. Zatem, co robić na co dzień oraz jak prawidłowo dbać o kręgosłup? W pierwszej kolejności musimy pamiętać o stworzeniu ergonomicznego stanowiska do pracy przy komputerze. Wielu z nas pracuje na nim osiem godzin dziennie lub więcej. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu lub zmian zwyrodnieniowych, warto umieścić wysokość biurka na wysokości pępka, starać się utrzymać stawy kolanowe zgięte pod kątem 90 stopni czy usiąść w wygodnej odległości od monitora. Ponadto nie zapominajmy o właściwym dopasowaniu fotela oraz robieniu przerw czy zmienianiu pozycji. Kolejnym ważnym czynnikiem jest ograniczenie dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeśli już jesteśmy do tego zmuszeni, to unikajmy pochyleń na boki i skrętów tułowia przy przenoszeniu ich oraz ugięciu kolan i utrzymaniu prostych pleców podczas podnoszenia. Ostatnim najważniejszym czynnikiem jest aktywność fizyczna, pozwalająca na ćwiczenie mięśni kręgosłupa. Za najlepszy uważa się:

  • stretching,
  • fitness,
  • nordic-walking.

W ten sposób jesteśmy w stanie wzmocnić mięśnie, co przekłada się na utrzymanie prawidłową postawę ciała.

Bez dwóch zdań choroby kręgosłupa to dość mocno rozbudowana grupa schorzeń. Wśród nich wyróżnia się wiele patologicznych zmian, w tym wrodzone anomalie, wady postawy czy zmiany zwyrodnieniowe. Można im zapobiec na wiele sposobów, w tym poprzez zmianę stylu życia oraz odpowiednio skomponowaną sypialnię!

Przeczytaj także: Jaki materac 80×200 wybrać? Ranking 9 produktów