Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoje pobudzające właściwości i bogaty smak. Jednak nie każde połączenie kawy jest zdrowe i zalecane. Okazuje się, że niektóre składniki oraz produkty spożywcze mogą wpływać na smak i działanie kawy, zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób. W tym artykule przyjrzymy się temu, z czym nie powinno się łączyć kawy, aby uniknąć nieprzyjemnych efektów i cieszyć się pełnią jej smaku. Poznamy zarówno produkty, które mogą być niezdrowe w połączeniu z kawą, jak i te, które mogą wpływać na jej smak w sposób niepożądany. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie połączenia z kawą warto omijać, aby cieszyć się pełnią korzyści, jakie kawa może nam zaoferować.

Kawa z alkoholem

Kawa po irlandzku, corretto, a może barraquito? To wszystko nazwy kaw deserowych, których specjalnym dodatkiem jest alkohol. Warto wypróbować te ciekawe połączenia smakowe by przekonać się, czy to nasze smaki. Jednak łączenie kawy z alkoholem na co dzień to kiepski, by nie powiedzieć niebezpieczny, pomysł.

Warto pamiętać, że pomimo swoich właściwości smakowych, alkohol jest szkodliwy dla organizmu. Nie tylko wpływa on na czynniki takie, jak odwodnienie czy senność, ale także ogranicza naszą motorykę i prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, a nawet uzależnień. Łączenie codziennego spożycia kawy z nawet niewielką ilością alkoholu nie jest więc zdrowym nawykiem. Jeśli decydujemy się na dodanie alkoholu do kawy, zachowajmy umiar i unikajmy jego nadmiernej konsumpcji.

Wiele osób sięga po filiżankę kawy jako po remedium na kaca czy środek, który ma przyspieszać proces trzeźwienia. Rzeczywiście, kawa skutecznie nas pobudzi i upora się z poczuciem senności, które wywołuje alkohol. Nie pomaga jednak w trzeźwieniu. Jej wypicie może dać nam złudne poczucie powrotu do stanu sprzed spożycia alkoholu, które może prowadzić przykładowo do zbyt szybkiego powrotu za kierownicę samochodu.

Kawa i leki

Z czym nie powinno się łączyć kawy?Złym pomysłem jest również popijanie kawą leków lub zażywanie ich w niewielkim odstępie czasowym od wypicia ostatniej filiżanki tego pobudzającego napoju. Zawarta w kawie kofeina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, wzmacniając lub osłabiając ich działanie, a także powodując niechciane skutki uboczne. Decydując się na spożycie kawy z lekami zmieniamy lub ograniczamy ich działanie, co nie ma sensu z punktu leczniczego punktu widzenia. Warto poczekać choć chwile po zażyciu leków, by mieć pewność, że zaczną one działać i nam pomagać.

To połączenie jest również niezdrowe dla żołądka oraz wątroby. Częstym, łagodnym skutkiem ubocznym połączenia kawy i leków są biegunki i bóle brzucha. Inne skutki uboczne mogą być dużo bardziej uciążliwe. Choć spożycie każdego leku w połączeniu z kawą jest niewskazane, to powinno się uważać szczególnie na leki na ciśnienie, serce, leki przeciwbólowe oraz aspirynę.

Kawa i produkty mleczne

Wiele osób idealny poranek wyobraża sobie w ten sposób: po spokojnym, wielogodzinnym śnie na wygodnym materacu, takim jak te – https://sleepinghouse.pl/13-materace-sprezynowe – wstajemy i jemy leniwe śniadanie. Co jest podane do stołu? Kanapka z serem, ulubiona owsianka na mleku, a może twarożek z rzodkiewką? Do tego oczywiście filiżanka ulubionej kawy, która pomaga łagodnie rozpocząć dzień. Niestety, ta idylliczna wizja ma jeden mankament: łączenie kawy z nabiałem jest niewskazane dla naszego zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ kawa wypłukuje z organizmu wapń, który jest jednym ze składników mleka, jogurtów czy serków. Jeśli więc chcemy skutecznie przyswoić wapń, odłóżmy wypicie kawy na jakiś czas po ich spożyciu.

Strączki? Nie z kawą

O zdrowotnych właściwościach strączków rozpisują się portale ekologiczne, a ich skuteczność potwierdzają wegetarianie, którzy dzięki nim utrzymują prawidłowy poziom żelaza w ciele. Strączki to zdrowe i naturalne źródło żelaza niehemowego, czyli tego, które trudniej się przyswaja. Posiłek, którego elementem są strączki, takie jak fasola, ciecierzyca czy soczewica, z pewnością jest zdrowy i dobrze zbilansowany, warto więc włączyć go do swojej diety.

Jeśli chcemy, by drogocenne składniki zawarte w strączkach do czegoś nam się przydały, nie popijajmy takiego dania kawą. Dlaczego? Składniki zawarte w kawie sprawiają, że znacznie obniża się nasza zdolność do przyswajania żelaza, przez co nie możemy skorzystać z jego dobrodziejstw dla ciała i zdrowia.

Po kawie nici z cynku

Cynk jest kolejnym ważnym mikroelementem, którego przyswajanie może być zaburzone przez kawę. Suplementuje się go m.in. po to, by cieszyć się pięknymi włosami, paznokciami i zdrową skórą. Bez jego odpowiedniego poziomu będziemy borykać się z problemami takimi, jak wydłużony czas gojenia ran. Dobrymi źródłami cynku są czerwone mięso, pestki dyni czy orzechy. Popijając krwistego steka czy przekąskę z orzechów kubkiem kawy, ograniczamy swoje szanse na przyswojenie odpowiedniej ilości cynku.

Kawa a kwaśne produkty

Jeśli chcemy cieszyć się pełnią aromatów kawy, przez jej spożyciem unikajmy picia i jedzenia kwaśnych produktów. Szklanka soku pomarańczowego, grejpfrutowego czy innego napoju owocowego może sprawić, że kawa zmieni smak i nie da nam przyjemnych wrażeń. Łączenie kawy z kwaśnymi napojami może być także problematyczne dla osób, które zmagają się ze zgagą czy refluksem. To ciężkostrawne połączenie, które może wywołać podrażnienie żołądka.

Inaczej wygląda sytuacja, w której celowo łączymy kawę z kwaśnym elementem. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się kawa z cytryną, czy inny letni hit, czyli espresso orange. To warstwowe połączenie kawy z zimnym, świeżo wyciskanym sokiem pomarańczowym. Te smaki są jednak nieoczywiste i nie każdemu przypadną do gustu. Warto spróbować takich kawowych eksperymentów, by przekonać się, czy stoimy po stronie klasyki, a może nowoczesnych rozwiązań.