W dzisiejszych czasach sport to szerokie pojęcie obejmujące wiele aktywności fizycznych. Mogą one być powszechnie znane – jak np. pływanie, bieganie czy jazda na rowerze, a także mniej spotykane, jak jazda konna lub szermierka. Niezależnie od formy, sport niesie ze sobą wiele korzyści. A jakich?

Dlaczego sport to zdrowie?

Za sport uznaje się wszelkie formy aktywności fizycznej, które można wykonywać samodzielnie lub w grupie, w sposób amatorski lub zawodowy. Wpływa on na wypracowanie kondycji fizycznej i psychicznej, a także rozwój stosunków społecznych. Warto zaznaczyć, że sport również:

  • poprawia samopoczucie,
  • zmniejsza negatywne emocje,
  • rozładowuje napięcie i stres.

Co więcej, wpływa on na właściwe funkcjonowanie licznych układów, w tym układu pokarmowego, oddechowego i nerwowego. Można zatem śmiało stwierdzić, że sport to zdrowie!

Sport a długie życieSport a sen

Regularne ćwiczenia fizyczne mają działanie wielokierunkowe – w tym przyczyniają się do zdrowego snu. Można rozpoznać go po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz w dobrym humorze. Jednak, w jaki sposób na niego oddziałuje? Jak się okazuje, dotlenienie organizmu oraz zmęczenie fizyczne w znaczący sposób ułatwia zaśnięcie, a także korzystnie przekłada się na wzrost jakości czy głębokości snu. Warto również zaznaczyć, ze zdrowy sen zwiększa wydolności naszego ciała, pozwala na regenerację mięśni oraz ich rozwój, przez co jesteśmy w stanie osiągać kolejne sukcesy sportowe lub cieszyć się bardziej satysfakcjonującymi wynikami.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Zdrowy sen odznacza się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Na każdy z tych parametrów oddziałuje wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest odpowiednio skomponowane łóżko. Składa się ono z kilku elementów, w tym:

  • stelaża,
  • poduszki,
  • kołdry,
  • pościeli i prześcieradła.

Jednak najważniejszy jest tutaj odpowiednio dopasowany do użytkownika materac. Wszystko z uwagi na fakt, iż zapewnia właściwe wsparcie kręgosłupa i stabilizację sylwetki.

Na długie życie wpływa wiele czynników, w tym regularna aktywność fizyczna oraz zdrowy sen. Uwzględniając te aspekty, jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, a także cieszyć się długim życiem.

 

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: