W każdym domu możemy wyróżnić pomieszczenia, w których spędzamy czas wspólnie z domownikami lub gośćmi. Do nich zalicza się kuchnię, salon czy jadalnię. Jednak znajdziemy tam także pokoje przeznaczone wyłącznie dla domowników. Za najlepszy przykład posłużyć może tutaj sypialnia. Wielu z nas kojarzy się ona z miejscem, do którego udajemy się na koniec dnia, by odpocząć jednak, czy sypialnia jest tylko do spania? 

Podstawowa funkcja sypialni

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie sypialnia pozwala nam właściwe się wyspać. Na kwestię tą składa się wiele czynników, które można uwzględnić m.in. w czasie aranżacji wnętrza. Do nich zalicza się przede wszystkim:

  • rolety lub zasłony – ograniczają wpadanie światła, przez co nie zaburzają wydzielania melatoniny,
  • dywan, koce lub poduszki dekoracyjne – nieregularnie prane, mogą gromadzić kurz, tym samym przyczyniając się do reakcji alergicznych,
  • oświetlenie – ciepłe i delikatne białe światło nie zakłóca rytmu dobowego.

Oczywiście najważniejszym elementem jest tutaj komfortowe łóżko, które wpływa zarówno na jakość, jak i długość czy głębokość snu. W jaki sposób oraz w co warto zainwestować?

Z czego składa się komfortowe łóżko? 

Głównym meblem w sypialni jest łóżko. To właśnie ono odpowiada za zdrowy oraz komfortowy wypoczynek użytkownika. Oznacza to, że pozwala nam rano budzić się wypoczętym i pełnym energii, przez co jesteśmy gotowi na nowe wyzwania w ciągu dnia! Niestety jednak przeważnie skupiamy się na odpowiedniej aranżacji sypialni, zakupie elementów dekoracyjnych czy innych mebli. W ten sposób stwarzamy wnętrze przyjazne do prawidłowego wysypiania się, jednak nie jest to możliwe bez odpowiednio skomponowanego do aktualnych potrzeb i preferencji łóżka. A z czego się składa?

Materac i ochraniacz na materac

Za komfort w łóżku odpowiada w dużej mierze materac do spania. Nic dziwnego – odznacza się unikalną budową oraz właściwościami. W ten sposób są w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Oznacza to, że odpowiadają za wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki, dzięki czemu możemy się spokojnie wyspać. Co więcej, redukują dolegliwości bólowe ze strony pleców, a także ograniczają ryzyko rozwoju schorzeń kręgosłupa. W celu ochrony stosuje się ochraniacze na materac, które zapobiegają zawilgoceniu czy gromadzeniu alergenów.

Kołdra i poduszka

Sypialnia - nie tylko do spaniaWyróżnia się wiele niezwykle ważnych akcesoriów sypialnianych. Do nich zalicza się również poduszka do spania, która pełni podobną funkcję, co materac. Przede wszystkim odpowiada za wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych mamy dostęp do modeli wyróżniających się licznymi właściwościami, dzięki czemu każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Nie można również zapomnieć o kołdrze! To właśnie ona gwarantuje nam komfort termiczny w czasie snu, a wszystko z uwagi na innowacyjne właściwości termoizolacyjne. W zależności od wybranego modelu mamy pewność, że latem nie będzie nam za ciepło, a zimą za zimno. Ponadto zapewnia przyjemne otulenie ciała, tym samym korzystnie wpływając na komfort wypoczynku.

Pościel i prześcieradło

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak często pomijana jest kwestia wysokiej jakości pościeli oraz prześcieradła. Wynika to z przekonania, iż nie mają one zbytniego wpływa na zdrowy sen. Jest to nieprawda, gdyż produkty te mają szczególny wpływ na higieniczne oraz antyalergiczne warunki wypoczynku. Co więcej, przez całą noc mają bezpośredni kontakt z naszą skórą! Z uwagi na to, warto postawić na modele odznaczające się potwierdzoną jakością, jaką mogą dawać tylko renomowane sklepy stacjonarne i internetowe. Pościel i prześcieradło z drugiej ręki może nie tylko szybciej ulec wyeksploatowaniu, ale także jest niehigieniczne, przez co często wywołuje reakcje alergiczne.

Sypialnia – nie tylko do spania

Wiele mówi się o tym, że sypialnia to miejsce, w którym tylko możemy się zrelaksować i spać. Jednak, czy na pewno? Jak się okazuje – może być ona wielofunkcyjna, wystarczy tylko odpowiednio ją zaplanować. Obejmuje to uwzględnienie trzech podstawowych stref, do których zalicza się:

  • strefa wypoczynkowa – obowiązkowa w każdej sypialni, służy do zdrowego wypoczynku i znajduje się w niej komfortowe łóżko,
  • strefa relaksu – pozwala nam na poświęcenie czasu na zainteresowania czy hobby, najczęściej obejmuje fotel i akcesoria odpowiednie do wykonywanych czynności,
  • strefa pracy i nauki – pozwala nam na pracę lub naukę w komfortowych warunkach, a składa się z ergonomicznego biurka, fotela oraz miejsca na przechowywanie książek lub dokumentów.

Jak urządzić wielofunkcyjną sypialnię? 

W pierwszej kolejności powinniśmy rozdzielić poszczególne strefy, a posłużyć do tego może parawan, który dodatkowo pozwoli nam na mieszanie stylów czy zróżnicowane dekoracje poprzez stanowcze rozdzielenie przestrzeni. W zależności od zainteresowań, preferowanych form relaksu czy pracy – uwzględniamy odpowiednio pasujące elementy oraz meble. Rezygnując z parawanu, warto przy ich wyborze kierować się głównie panującym we wnętrzu stylem, aby wszystko było ze sobą kompatybilne. Ponadto, z pewnością doceniamy dodatkowe miejsce na przechowywanie w postaci szafek, komód czy regałów. Kolejnym, ale równie ważnym aspektem urządzana wielofunkcyjnej sypialni będzie właściwy dobór oświetlenia. Oprócz głównego żyrandola lub lamp LED, świetnym pomysłem będą kinkiety nad łóżkiem czy mała, dyskretna lampka na biurko. Kolejnym i najczęściej ostatnim krokiem są meble. Niemalże w każdym przypadku sprawdzą się klasyczne rozwiązania o ciekawej, ale prostej formie. W końcu – nawet przy zmianie aranżacji czy stylu będziemy w stanie ich użyć!

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sypialnia służy przede wszystkim do zapewnienia nam zdrowego i spokojnego wypoczynku. Jednak, uwzględniając kilka innych kwestii, możemy stworzyć wielofunkcyjne wnętrze, w którym miło spędzimy czas, zrelaksujemy się oraz wywiążemy się ze swoich obowiązków!

Przeczytaj także: