Aranżacja sypialni zawsze wiąże się z jednym: zakupem nowego materaca. Często decydujemy się na odświeżenie wnętrza lub jego wystrój związany z przeprowadzką do nowego miejsca. Zwracamy uwagę głównie na kolorystykę i dodatki, zapominając, że to materac stanowi najważniejszy element, na którym powinniśmy się skupić. Jednym z najczęstszych dylematów w kwestii podłoży jest wybór właściwego. Jaki materac wybrać: piankowy czy lateksowy? Czym one w ogóle się różnią? Jeśli zadajesz sobie te pytania, zostań z nami i przeczytaj nasz artykuł z praktycznymi wskazówkami.

Materace piankowe – cechy charakterystyczne

Rozglądając się za nowym podłożem do spania, warto mieć świadomość tego, jakie rodzaje istnieją na rynku. Do tych, które są najczęściej wybierane, zaliczamy przede wszystkim materace piankowe. Warto wiedzieć, jakie materiały są najbardziej pożądane w produktach tego typu, by wiedzieć, czego unikać. Do najtańszych rodzajów pianki należy poliuretanowa – najszybciej się zużywa, przez co po niedługim czasie od zakupu materac do spania będziemy wymagał wymiany na nowy. Nie bez powodu mówi się, że warto zainwestować w podłoże do łóżka – to inwestycja w swoje zdrowie, które mamy jedno, dlatego dobrze jest o nie zadbać kompleksowo. Najlepiej jakości piankowe materace do łóżka to modele wysokoelastyczne i termoelastyczne. Te pierwsze charakteryzują się przede wszystkim dużą elastycznością i gęstością, dzięki czemu idealnie dopasowują się do ciała śpiącej osoby. Jednocześnie stabilne podparcie daje gwarancję ułożenia kręgosłupa w pożądanej pozycji prostej, pozytywnie wpływając na postawę. Modele termoelastyczne natomiast posiadają te same zalety co opisane powyżej wysokoelastyczne z dodatkową cechą reagowania na temperaturę ciała użytkownika. Tym samym jeszcze stabilniej wspierają plecy, otulając korzystającą z materaca osobę.

Materac piankowy a lateksowy - jakie są różnice?Materace lateksowe – cechy charakterystyczne

Często mylonym rodzajem podłoża do spania z powyżej opisanym rodzajem piankowym są materace lateksowe. O ile poprzednie wykonane są z pianki, o tyle lateksowe są stworzone z naturalnego mleczka kauczukowego. Jednocześnie posiadają właściwości prozdrowotne, a mianowicie antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu świetnie się sprawdzą w pokojach alergików. Lateksowe materace do spania wyposażone są w wiele malutkich otworów, by maksymalnie zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym samym poprawę krążenia krwi. Warto jednak przed zakupem zadbać o sprawdzenie składu produktu, czy posiada odpowiednią ilość mleczka kauczukowego, by był rzeczywistą inwestycją na kilka kolejnych lat.

Materace piankowe a lateksowe – różnice

Oba rodzaje materacy do łóżka mają swoje zalety i wady. Różnią się jednak od siebie w znacznym stopniu, w tym przede wszystkim twardością. To coś, na co każdy powinien zwrócić uwagę przed zakupem – użytkownicy średnio twardych materacy mogą woleć model lateksowy, natomiast termoelastyczny może być dla nich zbyt miękki. Zarówno podłoża piankowe, jak i lateksowe, pozwalają na odczuwanie komfortu wypoczynku, jednak należy brać pod uwagę własne preferencje i oczekiwania.

Powyżej opisane cechy i różnice między materacami piankowymi a lateksowymi powinny pomóc w podjęciu decyzji zakupowej. Warto sprawdzić ofertę różnych sklepów, by wybrać najlepszą z nich.